• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio

    Bevrijdingspop beter voorbereid op grote drukte en dit jaar pinbetalingen mogelijk: ‘We gaan met onze tijd mee’

    Nieuwe audiowandeling laat bezoekers waterleidingduinen anders beleven: ‘Mooiste natuurgebied van Nederland’

    Alleen winkels op begane grond en eerste etage V&D pand

    Medewerker rechtbank Haarlem ontslagen na fraude van 150.000 euro

    Haarlem herdenkt op vier plekken in de stad: ‘We moeten begrijpen dat oorlog lang doorwerkt’

    Bijzondere oorlogsverhalen in de stad: ‘Het hadden je buren kunnen zijn’

    Veteraan uit Haarlem over Srebrenica en nasleep: ‘Je vraagt je af hoe het met hen is’

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Nu al tienduizenden mensen in Zandvoort, burgemeester Moolenburgh in zijn nopjes: “We zijn een klein dorp maar met een enorme uitstraling”

    Weekendtickets laatste Dutch Grand Prix in Zandvoort uitverkocht: ‘Vrijdag gaat ook snel’

    Gratis Martial Arts Festival moet jongeren in Schalkwijk in beweging krijgen

    Haarlemse rugbytalenten Max en Bink trainen vijf maanden in Zuid-Afrika

    Haarlemse rugbytalenten Max en Bink trainen vijf maanden in Zuid-Afrika

    Sportjournalist Paul Onkenhout met pensioen: ‘Ik wil iets doen om mensen te helpen’

    Sportjournalist Paul Onkenhout met pensioen: ‘Ik wil iets doen om mensen te helpen’

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media

    Bevrijdingspop beter voorbereid op grote drukte en dit jaar pinbetalingen mogelijk: ‘We gaan met onze tijd mee’

    Koningsdag in Haarlem druk en vooral gezellig verlopen: “Het was een drukke dag, maar alles is goed beheersbaar gebleven”

    Dit is er te doen tijdens Koningsdag 2026 in Haarlem en omgeving

    Dansproject op Coornhert Lyceum over grensoverschrijdend gedrag: ‘Hoop dat we iemand kunnen helpen’

    Dansproject op Coornhert Lyceum over grensoverschrijdend gedrag: ‘Hoop dat we iemand kunnen helpen’

    Opbouw kermis Haarlem trekt al volop bekijks: morgen start het feest op de Grote Markt

    Nieuwe programmeur PHIL trapt af met ‘48 uur Spaanse Klassiekers’: ‘Het wordt heel spannend dit weekend’

    Nieuwe programmeur PHIL trapt af met ‘48 uur Spaanse Klassiekers’: ‘Het wordt heel spannend dit weekend’

    Houtfestival werkt achter de schermen aan nieuwe toekomst: ‘We willen vastere culturele waarde in de stad worden’

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video

    Nieuwe audiowandeling laat bezoekers waterleidingduinen anders beleven: ‘Mooiste natuurgebied van Nederland’

    Bijzondere oorlogsverhalen in de stad: ‘Het hadden je buren kunnen zijn’

    Veteraan uit Haarlem over Srebrenica en nasleep: ‘Je vraagt je af hoe het met hen is’

    De Muggenbult #23 – Zien en gezien worden

    De Muggenbult #24 – De plaskloof

    Auto slaat over de kop bij ongeluk op de Randweg

    Bloemendalers brengen ambulance naar Oekraïne en organiseren inzamelingsactie

    Kerkelijke noodklok tegen uitzetting gewortelde kinderen: ‘Ruim 800 kerken doen mee’

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Haarlem

Opluchting na uitspraak over abortusdemonstraties: ‘Hiep hiep hoera geroepen’

Door Noémi Prent
3 december 2025
Opluchting na uitspraak over abortusdemonstraties: ‘Hiep hiep hoera geroepen’

Foto: Bloemenhove

Abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede reageert opgelucht op de uitspraak van de Raad van State die het mogelijk maakt om demonstraties direct voor de ingang van abortusklinieken te verbieden. Gemeenten mogen zulke beperkingen opleggen, zolang demonstranten op zicht- en gehoorafstand kunnen blijven staan. Anti-abortusorganisaties zijn minder te spreken over het besluit.

Volgens advocaat Max Vermeij, vertegenwoordiger van vier anti-abortusorganisaties waaronder Donum Domini en Pro Life Heemstede, is de uitspraak een tegenslag voor zijn achterban. “Het houdt nog steeds in dat je niet kunt demonstreren op de wijze waarop je wilt demonstreren, namelijk door het zelf aanspreken van mensen en overhandigen van folders.”

“Ik ben heel blij dat ze op afstand worden geplaatst en als het aan mij had gelegen hadden ze ook niet op zicht- en hoorafstand mogen staan.”

Femke van Straaten, directeur Bloemenhovekliniek

‘Ze kwamen tot vlak voor de deur’

Bij Bloemenhove stonden demonstranten regelmatig tot pal aan de ingang, vertelt directeur Femke van Straaten. Voor haar is de uitspraak een belangrijke stap vooruit. “Ik ben heel blij dat ze op afstand worden geplaatst en als het aan mij had gelegen hadden ze ook niet op zicht- en hoorafstand mogen staan. Maar dat is Europese wet- en regelgeving en daar moet iedereen zich aan houden.”

Volgens Van Straaten gaat het niet altijd zachtzinnig voor de deur. “Er zijn mensen achtervolgd, geïntimideerd en voor moordenaar uitgemaakt.” Vermeij herkent dat niet. Volgens hem stoppen demonstranten wanneer iemand geen folder wil aannemen, al geeft hij toe zelf nooit bij zo’n actie aanwezig te zijn geweest.

Activisten juichen uitspraak toe

Abortusactiviste Ruth Nelemaat, al sinds de jaren zeventig actief, reageert enthousiast. “Ik heb hiep hiep hoera geroepen toen ik de uitspraak las. Het is een bevestiging van wat de burgemeesters al deden. Ik had het liefst dat de demonstranten daar helemaal weg moesten. Ik denk namelijk nog steeds dat het belastend is voor vrouwen dat ze daar staan.”

Ook de jongere activist Sterre Marrée van Collectief Vrije Keuze is opgelucht. Zij wijst erop dat de gemeentelijke regels tot nu toe niet altijd voldoende effect hadden. Donum Domini kreeg wel een protestvak toegewezen, maar andere groepen konden alsnog voor de ingang demonstreren. “Hopelijk zorgt dit er nu ook echt voor dat de bezoekers van de kliniek minder last van de demonstranten zullen hebben”, zegt Marrée. “Ik vind überhaupt dat deze mensen niets bij de abortuskliniek te zoeken hebben, en dat ze, als ze dat echt nodig vinden, gewoon lekker thuis moeten gaan bidden.”

Professionele begeleiding binnen de kliniek

Van Straaten benadrukt dat bezoekers in de kliniek alle ondersteuning krijgen die ze nodig hebben. “Als mensen twijfelen over abortus, dan is er hier professionele hulpverlening die mensen doorverwijst naar andere professionele hulpverleners. Daar hebben we geen christelijke groepering voor nodig die tegen abortus is.”

“Er komen miljarden vanuit Amerika naar anti-abortusbewegingen hier”
Ruth Nelemaat, Haarlemse abortusactivist

Nelemaat verwacht dat anti-abortusorganisaties de uitspraak mogelijk zullen aanvechten. “Er komen miljarden vanuit Amerika naar anti-abortusbewegingen hier. Het is goed mogelijk dat ze de middelen hebben om de uitspraak te bestrijden. De vraag is alleen of ze gelijk gaan krijgen – geld is niet alles.”

Vermeij sluit verdere stappen niet uit. “Ik denk dat er genoeg aanknopingspunten zijn om voor te leggen aan het Europees Hof.”

Voorlopig geldt de uitspraak van de Raad van State. Van Straaten hoopt dat demonstranten zich eraan houden. “Als ze zich er niet aan gaan houden trek ik elke keer aan de bel.”

Reactie gemeenten

Abortuskliniek Bloemenhove ligt precies op de grens van Haarlem en Heemstede. Beide gemeenten krijgen te maken met de demonstraties rond de kliniek. De Haarlemse burgemeester Jos Wienen reageert schriftelijk op de uitspraak: “Ik ben blij dat de Raad van State duidelijkheid schept rond demonstraties bij abortusklinieken. De meeste regels die we in Haarlem hebben toegepast worden bevestigd. Op een punt hebben we geen gelijk gekregen en dat passen we aan.”

Burgemeester Falgun Binnendijk laat weten dat Heemstede al preventief voorwaarden stelt aan de afstand waarop mag worden gedemonstreerd. “Tot nu toe bestond daarvoor nog geen expliciete juridische basis, maar de recente uitspraken lijken te bevestigen dat deze aanpak in lijn is met wat de rechter toelaat.” De gemeente volgt volgens hem “de ontwikkelingen nauwgezet” om te bepalen wat dit betekent voor Heemstede.

Ook varen over de Haarlemse grachten? Huur een sloep bij Luxe Sloepen Haarlem! Ook varen over de Haarlemse grachten? Huur een sloep bij Luxe Sloepen Haarlem! Ook varen over de Haarlemse grachten? Huur een sloep bij Luxe Sloepen Haarlem!
ADVERTENTIE

Dit delen:

  • Delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Deel op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Deel op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Delen op LinkedIn (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Afdrukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Deel op Pinterest (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • E-mail een link naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Deel op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Delen op telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Bevrijdingspop beter voorbereid op grote drukte en dit jaar pinbetalingen mogelijk: ‘We gaan met onze tijd mee’

Door Noémi Prent
3 mei 2026

Aanstaande dinsdag is het 5 mei en dat betekent Bevrijdingspop in de Haarlemmerhout. Met grote namen als Di-Rect, S10 en...

Nieuwe audiowandeling laat bezoekers waterleidingduinen anders beleven: ‘Mooiste natuurgebied van Nederland’

Door Maurice Blaauw
3 mei 2026

De Amsterdamse waterleidingduinen krijgen er een bijzondere beleving bij. Bij ingang De Oase in Vogelenzang is een nieuwe podwalk gelanceerd,...

Alleen winkels op begane grond en eerste etage V&D pand

Medewerker rechtbank Haarlem ontslagen na fraude van 150.000 euro

Door Wessel van Opstal
2 mei 2026

Een financieel medewerker van de rechtbank in Haarlem is ontslagen omdat hij jarenlang geld van de rechtbank verduisterde. Het gaat...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Bevrijdingspop beter voorbereid op grote drukte en dit jaar pinbetalingen mogelijk: ‘We gaan met onze tijd mee’

3 mei 2026

Nieuwe audiowandeling laat bezoekers waterleidingduinen anders beleven: ‘Mooiste natuurgebied van Nederland’

3 mei 2026
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!