Villa Forza, een nieuwe onderwijsplek bij voetbalclub HFC, opende woensdag officieel de deuren. Hier krijgen havo- en vwo-leerlingen die zijn vastgelopen op hun middelbare school onderwijs en persoonlijke begeleiding, met als doel stap voor stap terug te keren naar een gewone school.
Wethouder onderwijs en jeugd Bas van Leeuwen is bij het initiatief betrokken. Volgens hem kunnen jongeren om heel verschillende redenen uitvallen. “Er kunnen jongeren zijn die op school heel erg gepest zijn, waardoor het niet meer gaat.” Ook problemen thuis of bij de jongere zelf spelen mee. Wat die situaties volgens hem gemeen hebben: de drempel om naar een groot schoolgebouw met veel leerlingen te gaan, wordt op een gegeven moment simpelweg te hoog.
Luister hieronder het hele gesprek terug. Tekst gaat verder onder fragment:
Op Villa Forza draait het om kleine groepen en persoonlijke aandacht. Ongeveer de helft van de dag besteden leerlingen aan schoolwerk, begeleid door vakdocenten. De andere helft gaat op aan sociaal-emotionele ontwikkeling: leerlingen gaan op zoek naar wie ze zijn en waar hun kwaliteiten liggen, met onder meer kunst, muziek en koken. Van Leeuwen: “Het kan zo zijn dat zij door een van die oorzaken een minder positief zelfbeeld van zichzelf hebben dan dat goed voor ze is.” Het werken aan dat zelfbeeld is volgens hem een belangrijk onderdeel van het traject.
Het initiatief komt van de schoolbestuurder, in samenwerking met het Samenwerkingsverband Passend Onderwijs. Voor de gemeente lag de rol vooral bij het regelen van een geschikte locatie. “Als wethouder onderwijs juich ik dit van harte toe”, zegt Van Leeuwen. Hij is naar eigen zeggen trots op de schoolbesturen die deze stap zetten, en op voetbalclub HFC, dat meedacht over een geschikte plek dicht bij Lyceum Sancta Maria.
De eerste resultaten stemmen Van Leeuwen positief. Leerlingen geven elke dag bij binnenkomst een cijfer aan hoe ze zich voelen, vaak ver onder de zes. “Aan het eind van de dag ligt dat cijfer bijna altijd hoger.”
Ouders die merken dat hun kind steeds vaker thuisblijft, kunnen het beste eerst aankloppen bij de eigen school, via de mentor of conrector. Lukt dat niet, dan kan de school doorverwijzen naar voorzieningen zoals Villa Forza.
Heb je nieuws of een tip voor ons?
App de redactie van Haarlem105 via 0610510538.






















