• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
    Drugspand ontdekt in Schalkwijk na aanhouding 35-jarige Haarlemmer

    Drugspand ontdekt in Schalkwijk na aanhouding 35-jarige Haarlemmer

    Gebiedsverbod voor vijf minderjarige jongens na overlast in Haarlem-Noord

    Jongeren krijgen dwangsom van 1.000 euro na aanhoudende overlast op Roerdompplein

    Werkzaamheden Leidsevaart vanwege slechte staat kade: verkeer wordt omgeleid

    MarinaParken voorlopig buiten schot gemeente Bloemendaal: “Nog geen sprake van overtreding”

    Kamervragen over bouw luxe vakantiewoningen op Camping Vogelenzang

    Persoon gewond na schietincident Spaarndam, 68-jarige man aangehouden

    Schietincident Spaarndam veroorzaakt door langdurig burenconflict

    Mooie beloftes of echt stemgedrag? Stemvergelijker laat daden politieke partijen zien

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    Haarlemse rugbytalenten Max en Bink trainen vijf maanden in Zuid-Afrika

    Haarlemse rugbytalenten Max en Bink trainen vijf maanden in Zuid-Afrika

    Sportjournalist Paul Onkenhout met pensioen: ‘Ik wil iets doen om mensen te helpen’

    Sportjournalist Paul Onkenhout met pensioen: ‘Ik wil iets doen om mensen te helpen’

    Telstar-directeur Leon Annokkée blikt terug op promotiejaar: ‘Iedereen wilde dat we er goed op zouden staan’

    Telstar-directeur Leon Annokkée blikt terug op promotiejaar: ‘Iedereen wilde dat we er goed op zouden staan’

    Vernieuwde Haarlemse ijsbaan biedt kansen voor onbekendere sporten

    EDO_Voetbal_in_Haarlem

    EDO wint topper bij Reiger Boys

    F1-weekend Zandvoort rustig verlopen: ‘Recordaantal reizigers vervoerd’

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
    Badplaats Zandvoort bestaat 200 jaar: ‘Periode na de oorlog was belangrijk’

    Badplaats Zandvoort bestaat 200 jaar: ‘Periode na de oorlog was belangrijk’

    Paul uit Heemstede staat opnieuw in de finale van het Ouderensongfestival

    Paul uit Heemstede staat opnieuw in de finale van het Ouderensongfestival

    PHIL en Patronaat bundelen krachten om van Haarlem een popstad te maken

    Haarlem105 zendt jaarwisseling weer live uit: laatste keer vuurwerk kijken

    Aangepaste opzet SantaRun: ‘1850 deelnemers en 40.000 euro opgehaald’

    Duizenden Haarlemmers trokken naar Haarlemmerhout voor 37e Houtfestival

    Wienen reageert op ophef over subsidieweigering Houtfestival: ‘Moeten ons houden aan spelregels’

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video

    Presentatie, chaos en motorongeluk Ben Cramer – Aflevering 10 – De Huiskamer van Oost

    Jazz or No

    Jazz or No (01-02-2026)

    Badplaats Zandvoort bestaat 200 jaar: ‘Periode na de oorlog was belangrijk’

    Luister terug: Historicus Koen Marijt over ontstaansgeschiedenis Zandvoort

    Jessa van der Vaart: “Je hoeft hier geen geloofsexamen te doen om inspiratie te halen uit Bijbelse verhalen.”

    Luister terug: lezing van Johannes van den Akker over idealen omzetten in actie in Dorpskerk Bloemendaal

    Haarlemmers positief over nieuw ontwerp Nieuwe Groenmarkt en Krocht: ‘De straat is nu echt afschuwelijk’

    Haarlemmers positief over nieuw ontwerp Nieuwe Groenmarkt en Krocht: ‘De straat is nu echt afschuwelijk’

    Paul uit Heemstede staat opnieuw in de finale van het Ouderensongfestival

    Paul uit Heemstede staat opnieuw in de finale van het Ouderensongfestival

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Haarlem

Gespannen Lex Paleaux tijdens première toneelstuk tot tranen toe geroerd: “Je ouders zijn trots op je”

Door Elvis Horn
21 januari 2024 - Updated on 22 januari 2024

Een uitverkochte zaal en een gespannen schrijver: Het toneelstuk Winterwater, gebaseerd op het eerste boek van de Haarlemse schrijver Lex Paleaux ging gisteravond in première in de Schuur in Haarlem. “Ik moet na het applaus wat zeggen, maar ik weet nog niet wat”, vertelt Lex Paleaux een paar uur eerder thuis aan de keukentafel. Het is 18:00 en de zenuwen bij de schrijver lopen aardig op.

Paleaux kijkt op zijn horloge en zegt: “Ergens zegt een vrouw nu tegen haar man ‘eet je wel even door, we moeten vanavond nog naar het theater’. Om een voorstelling te bekijken die gebaseerd is op mijn boek.” Je merkt aan hoe hij het vertelt, dat de 46-jarige schrijver het succes soms nog moeilijk kan bevatten.

“Twaalf jaar geleden ging ik in Haarlem wonen, ik wilde een compleet nieuwe start. Ik had niks, op een hele berg BKR-registraties en schulden na dan”, begint Paleaux. Toch verhuurde een jong gezin hem een tuinhuisje ondanks het feit dat een verhuurmakelaar hen had geadviseerd ‘het beter niet te doen’. “Het tuinhuis was klein maar had alles”, zegt de schrijver. “Het was voor mij echt een thuis.”

Tijdens de première is dit hele gezin aanwezig, net als veel andere dierbaren die belangrijk zijn voor Paleaux. “Dat is wat het zo spannend maakt, ik wil niemand teleurstellen.”

In onderstaande reportage vertrekt Lex Paleaux naar De Schuur voor de première

“Beste bezoekers van de Schuur, de voorstelling Winterwater gaat bijna van start in de benedenzaal”, galmt het door de speakers van het theater. Paleaux loopt snel samen met zijn vriendin naar binnen.

Speech

Na anderhalf uur eindigt de voorstelling, dat kan rekenen op een staande ovatie van het publiek. Paleaux komt het podium op, je ziet wederom enige spanning op zijn gezicht. Hij vertelt hoe het toneelstuk bijna niet tot stand was gekomen, als een toevallige ontmoeting op straat hem niet op een belangrijke mail had gewezen die per toeval in Paleaux’ spambox was terechtgekomen.

Paleaux bedankt uitvoerig de makers en acteurs van het toneelstuk, die volgens hem een ongelooflijke prestatie hebben neergezet. Gezien de lovende reacties van het publiek naderhand is het duidelijk dat zij de mening van de schrijver delen.

Hij eindigt zijn relaas met het voorlezen van een appje die hij die ochtend had ontvangen: ‘Pap en mam zijn hartstikke trots op je”, leest hij op, duidelijk geroerd door de lieve woorden van zijn ouders. Een kort moment is Paleaux stil, en vervolgt dan met de woorden: “Dat vind ik fijn om te horen”.

Toneelstuk

Eerder deze week was Paleaux te gast in de studio van Haarlem105, tijdens de radio uitzending van Haarlem Vandaag, waar hij ook vertelde over het proces. “Op het moment dat men een theaterstuk maakt van je boek, dan moet je het uit elkaar trekken en helemaal ontleden. De theatermakers realiseerden zich vrij snel dat er veel meer in het verhaal gebeurt dan dat je eigenlijk leest” licht de sympathieke schrijver toe. “Dat hebben ze geprobeerd te vertalen in het stuk en ik mocht bij dat proces aanwezig zijn, wat ik heel prettig vond. Sowieso fijn dat ik een onderdeel mocht zijn tijdens het hele proces.”

Hij heeft het toneelstuk natuurlijk al eerder gezien, toen het helemaal klaar was. “Je kan een verhaal wat je in ongeveer acht uur leest niet in anderhalf uur samenvatten. Maar toch is het ze gelukt om de essentie over te brengen. Het blijft wel mijn verhaal, mooi ook dat er stukken in zitten waar ik heel hard om moest lachen”, zegt Paleaux.

Het toneelstuk heeft duidelijk indruk op hem gemaakt op. “Ik haat poppen, ik vind ze verschrikkelijk. Maar de makers werken met een pop in het toneelstuk, en het klinkt heel raar maar ik heb echt een band met dat mannetje opgebouwd”, vertelt hij. “Omdat ‘Lexje’ echt tot leven komt en gebaseerd is op mijn mimiek.”

Kijk hieronder het hele gesprek terug. Tekst gaat door onder het fragment:

 

Naast het toneelstuk is er nog meer goed nieuws: Paleaux heeft de laatste hand aan zijn vijfde boek gelegd dat nu bij de uitgever ligt. Hoewel los van elkaar te lezen, gaat het verder waar het vierde boek is gebleven. “Het vierde boek eindigt met Quinten, één van de bewoners van een psychiatrische jeugdkliniek, die besluit om te gaan reizen en op nieuw te beginnen. “Al mijn boeken zijn wel met elkaar verbonden, maar je kan ze wel los van elkaar lezen”, licht Paleaux toe.

Klik hier voor de speeldata van Winterwater

Dit delen:

  • Delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Deel op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Deel op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Delen op LinkedIn (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Afdrukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Deel op Pinterest (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • E-mail een link naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Deel op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Delen op telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Drugspand ontdekt in Schalkwijk na aanhouding 35-jarige Haarlemmer

Drugspand ontdekt in Schalkwijk na aanhouding 35-jarige Haarlemmer

Door Kimberley Luske
4 februari 2026

De aanhouding van een 35-jarige man uit Haarlem heeft geleid tot de ontdekking van een drugspand aan het Madridplantsoen in...

Gebiedsverbod voor vijf minderjarige jongens na overlast in Haarlem-Noord

Jongeren krijgen dwangsom van 1.000 euro na aanhoudende overlast op Roerdompplein

Door Kimberley Luske
4 februari 2026

Twaalf jongeren van 14 tot 16 jaar hebben van de gemeente een dwangsom van duizend euro opgelegd gekregen vanwege ernstige...

Werkzaamheden Leidsevaart vanwege slechte staat kade: verkeer wordt omgeleid

Door Kimberley Luske
3 februari 2026

De Leidsevaart bij de Prins Hendrikbrug in Haarlem is tijdelijk afgezet vanwege herstelwerkzaamheden. Dit is nodig vanwege de slechte staat...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Drugspand ontdekt in Schalkwijk na aanhouding 35-jarige Haarlemmer

Drugspand ontdekt in Schalkwijk na aanhouding 35-jarige Haarlemmer

4 februari 2026
Gebiedsverbod voor vijf minderjarige jongens na overlast in Haarlem-Noord

Jongeren krijgen dwangsom van 1.000 euro na aanhoudende overlast op Roerdompplein

4 februari 2026
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!