• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio

    Volg live: Informatieavond over asielopvang voormalig postkantoor Heemstede

    Voetbal in Haarlem bestaat tien jaar: ‘Ik kijk met veel trots terug op afgelopen tijd’

    Voetbal in Haarlem bestaat tien jaar: ‘Ik kijk met veel trots terug op afgelopen tijd’

    Flinke toename personal trainers in Haarlem: ‘Zorgwekkend dat iedereen zich zo mag noemen’

    Flinke toename personal trainers in Haarlem: ‘Zorgwekkend dat iedereen zich zo mag noemen’

    Nieuw ontwerp woontoren Blekersveld ingediend, gemeente twijfelt aan haalbaarheid

    Van Trump naar Wienen: tweede belangrijkste man Vaticaan zondag in Haarlem

    Van Trump naar Wienen: tweede belangrijkste man Vaticaan zondag in Haarlem

    Laatste kans om fiets op te halen bij stalling Tempeliersstraat, Houtplein in gebruik

    Laatste kans om fiets op te halen bij stalling Tempeliersstraat, Houtplein in gebruik

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    Voetbal in Haarlem bestaat tien jaar: ‘Ik kijk met veel trots terug op afgelopen tijd’

    Voetbal in Haarlem bestaat tien jaar: ‘Ik kijk met veel trots terug op afgelopen tijd’

    Telstar stap dichter bij Eredivisie, directeur Leon Annokkée nuchter maar strijdlustig: ‘We gaan er volle bak voor’

    Telstar stap dichter bij Eredivisie, directeur Leon Annokkée nuchter maar strijdlustig: ‘We gaan er volle bak voor’

    Telstar wint eerste play-off wedstrijd in tweeluik tegen ADO

    Bloemendaal Dames 1 officieus kampioen van Promotieklasse: terug naar de Hoofdklasse

    Bloemendaal Dames 1 officieus kampioen van Promotieklasse: terug naar de Hoofdklasse

    Marielle van de Swim to Fight Cancer over het uitstellen van het evenement

    Haarlemmers duiken op 1 juni het Spaarne weer in voor kankeronderzoek

    Straatvoetbalster Nasser El Jackson daagt studenten Nova College uit

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
    Bas Ragas over de Bijbelse voorstelling ‘In Gods Naam’ komend weekend in Caprera

    Bas Ragas over de Bijbelse voorstelling ‘In Gods Naam’ komend weekend in Caprera

    Bron: Wikipedia

    Succesvolle zangeres Maan komt naar Patronaat: ‘Ik hoop bekende koppies te zien’

    Haarlem105 viert Haarlem Tag vanuit Osnabrück

    Vanwege aankomende NAVO-top minder moderne voertuigen, Haarlemse Veteranendag desondanks druk bezocht

    Zandvoort co-host city Special Olympics: “Wat zou het mooi zijn als we wielrennen op het circuit kunnen doen”

    Muzikale demonstratie op Grote Markt na verstrekken subsidie Haarlem Jazz and More

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video
    Ras-Haarlemmer Alain Timmers: ‘Ik heb vijftig jaar iets gedaan wat ik eigenlijk helemaal niet leuk vond’

    Ras-Haarlemmer Alain Timmers: ‘Ik heb vijftig jaar iets gedaan wat ik eigenlijk helemaal niet leuk vond’

    Kijk terug: Informatieavond opvang minderjarige asielzoekers SEIN-terrein in Heemstede

    Volg live: Informatieavonden over opvanglocaties in Heemstede

    Bron: Wikipedia

    Succesvolle zangeres Maan komt naar Patronaat: ‘Ik hoop bekende koppies te zien’

    Haarlem105 viert Haarlem Tag vanuit Osnabrück

    Dit weekend 18e editie Vijfhoekkunstroute

    Dit weekend 18e editie Vijfhoekkunstroute

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Haarlem

‘Sorry Haarlem, je kunt deze advertentie niet verbieden’: Ludieke reclamecampagne van plantaardige vleesproducent

Door Ton de Groot
14 september 2022
‘Sorry Haarlem, je kunt deze advertentie niet verbieden’: Ludieke reclamecampagne van plantaardige vleesproducent

De reclame-campagne van de Franse start-up La Vie dat handig inspeelt op de 'geen vlees commotie'

Na de aankondiging dat Haarlem een verbod op (bio-industrie) vleesreclame in zal voeren is er een politieke storm losgebarsten in de Spaarnestad. De Franse start-up La Vie maakt handig gebruik van het moment en lanceert een slimme postercampagne met als tekst: ‘Sorry Haarlem, je kunt deze advertentie niet verbieden’. In de hele stad zijn posters opgehangen waarop hun plantaardige vleesproducten zijn afgebeeld. Daarmee willen ze duidelijk maken dat zíj́ het besluit van de gemeente steunen. Opgetogen laat de start-up weten dat reclame voor hun producten niet onder het verbod valt.

Het tumult begon nadat een motie over het verbod op reclame maken voor vlees uit de bio-industrie in openbare ruimtes in Haarlem werd aangenomen. Tijdens een radio interview met Haarlem105 (op zaterdag 3 september) vertelt het Haarlemse GroenLinks raadslid Ziggy Klazes enthousiast dat Haarlem de eerste stad wordt die reclames voor vlees uit de bio-industrie gaat verbieden.

“Het bleek een wereldprimeur, daar was ik mijn niet van bewust toen ik de motie schreef”

Ziggy Klazes, raadslid GroenLinks Haarlem

Het verbod is onderdeel van een motie van de Actiepartij, die reclames voor producten die schadelijk zijn voor het milieu verbiedt. Klazes heeft daar op het laatste moment een verbod op reclames voor vlees aan de motie toegevoegd. “Het bleek een wereldprimeur, daar was ik mij niet van bewust toen ik de motie schreef”, vertelt Klazes in het interview. Het college is nu belast met de uitvoering van de motie.

Toejuichen

In een schriftelijke reactie aan Haarlem105 laat fractievoorzitter Jacqueline van den Broek van Partij voor de Dieren (PvdD) Haarlem weten dat zij ten tijde van de motie nog niet in de Haarlemse gemeenteraad zaten. “Anders hadden we zeker het initiatief genomen omdat de initiatieven voor fossielvrije reclames in andere steden ook voortkomen uit moties van PvdD. GroenLinks heeft in Haarlem daar vlees uit de bio-industrie aan toegevoegd, wat we toejuichen.”

PvdD leest in de motie dat het college de nadrukkelijke opdracht heeft meegekregen om in gesprekken met exploitanten aan te geven dat reclame voor producten die voornamelijk van fossiele brandstof gebruik maken en producten uit de bio-industrie, niet langer zijn toegestaan. Dit zal ingaan wanneer er sprake is van het vernieuwen van de huidige contracten, iets dat voorlopig nog niet zal gebeuren. Het eerste contract dat afloopt is in 2024, de laatste zelfs pas in 2031.

“Het is een effectieve en indirecte maatregel om een daling van de vleesconsumptie te realiseren”

Armanda Govers, Stichting Even Geen Vlees

Het voornemen van Haarlem om reclames op vlees uit de bio-industrie te verbieden wordt breed opgepakt in verschillende media. De stichting Even Geen Vlees pleit al sinds 2017 voor een stop op vleesreclame. Armanda Govers schrijft hierover op de website van de stichting: “Het is een effectieve en indirecte maatregel om een daling in de vleesconsumptie te realiseren.”

Tegengeluiden

Tegenstanders vragen zich af of we in Nederland ons niet met belangrijkere zaken bezig moeten houden. BVNL, de partij van Wybren van Haga, die tijdens de afgelopen gemeenteraadsverkiezingen een zetel heeft weten te bemachtigen in Haarlem zegt op Twitter ‘dit te zien als betuttelende en gevaarlijke censuur van ‘de Groene Khmer’.

“De discussie en besluitvorming behoort in de Tweede Kamer plaats te vinden”

Pim van Strien, Tweede Kamerlid namens de VVD

VVD-Tweede Kamerlid Pim van Strien waarschuwt tijdens een radio-interview met Haarlem105 (zaterdag 10 september) voor een gevaarlijke trend van ‘betutteling en willekeur’. Het is in zijn ogen geen taak van een gemeente om hierover een besluit te nemen. “De discussie en besluitvorming behoort in de Tweede Kamer plaats te vinden”, stelt Van Strien. “De stellingname tegen reclame-uitingen door GroenLinks verbaast me”, zo zegt  het Tweede Kamerlid tijdens het interview.

ADVERTENTIE

Eerder organiseerde GroenLinks in Nijmegen een demonstratie voor het recht op vrijheid voor reclame. Dat was naar aanleiding van het besluit van een gemeente in de biblebelt om een poster met twee zoenende mannen te verwijderen.

Vrijheid van meningsuiting

Veel mensen vragen zich af of het verbod op vleesreclame (uit de bio-industrie) niet een inbreuk is op de vrijheid van meningsuiting. In Nederland is het niet verboden, daarbij is vlees overal verkrijgbaar. Hoogleraar bestuursrecht Herman Bröring zette daar eerder in dagblad Trouw kanttekeningen bij. Volgens Bröring kan je het verbod zien als een inbreuk op de vrijheid van meningsuiting. Sommige inbreuken zijn toegestaan, maar als supermarktketens Ahold of Jumbo de gemeente Haarlem zouden aanklagen, zou dat volgens hem een interessante rechtszaak opleveren.

Partij voor de Dieren ziet dit anders. “Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens is van mening dat de vrijheid van meningsuiting, waaronder dus ook reclame, beperkt kan worden als daarmee een groter doel van algemeen belang wordt gediend. Doelen zijn onder meer veiligheid en gezondheid,” vindt Van den Broek.

 “Misschien dromen ze daarvan, is dat hun natte droom, maar het is toch echt alleen een verzoek”

Sander van den Raadt, raadslid Trots Haarlem

Tijdens de radio-uitzending van Haarlem Vandaag op Haarlem105 (op maandag 5 september) reageert Sander van den Raadt van Trots Haarlem op de uitleg van Ziggy Klazes. Volgens Van den Raadt staat er in de motie ‘verzoeken het college in gesprek te gaan met de exploitant van de reclames in de bushokjes om de ruimte niet langer toe te staan aan reclames die over vlees gaan’. “Misschien dromen ze daarvan, is dat hun natte droom, maar het is toch echt alleen een verzoek,” stelt Van den Raadt.

Waar twee honden vechten …

La Vie zal niet ontevreden zijn met het politieke rumoer. Zij maken ondertussen dankbaar gebruik van alle ontstane commotie en aandacht.

Luister hieronder het radio interview terug met Ziggy Klazes (GroenLinks)

Haarlem105 · Ziggy Klazes, GroenLinks over het verbod van vlees reclames in de openbare ruimte

Luister hieronder het radio interview terug met Tweede Kamerlid Pim van Strien (VVD)

Haarlem105 · “Geen recht om te verbieden” VVD Tweede Kamerlid Pim van Strien over het verbod van vleesreclames

Luister hieronder het radio interview terug met Sander van den Raadt (Trots Haarlem)

Haarlem105 · Sander van den Raadt (Trots Haarlem) over het verbod op vleesreclames in Haarlem

Dit delen:

  • Klik om te delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om op Pinterest te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram

ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Volg live: Informatieavond over asielopvang voormalig postkantoor Heemstede

Door Maurice Blaauw
21 mei 2025

De gemeente Heemstede heeft twee locaties voorlopig aangewezen voor de opvang van vluchtelingen: het oude postkantoor aan de Binnenweg en...

Voetbal in Haarlem bestaat tien jaar: ‘Ik kijk met veel trots terug op afgelopen tijd’

Voetbal in Haarlem bestaat tien jaar: ‘Ik kijk met veel trots terug op afgelopen tijd’

Door James Kollee
21 mei 2025

Voetbal in Haarlem, een online platform met voetbalnieuws uit de regio, bestaat vandaag precies tien jaar. Oprichters Danny en Martijn...

Flinke toename personal trainers in Haarlem: ‘Zorgwekkend dat iedereen zich zo mag noemen’

Flinke toename personal trainers in Haarlem: ‘Zorgwekkend dat iedereen zich zo mag noemen’

Door Noémi Prent
21 mei 2025

Het aanbod van personal trainers in Haarlem breidt zich razendsnel uit. Uit cijfers van de Kamer van Koophandel (KvK) blijkt...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Ras-Haarlemmer Alain Timmers: ‘Ik heb vijftig jaar iets gedaan wat ik eigenlijk helemaal niet leuk vond’

Ras-Haarlemmer Alain Timmers: ‘Ik heb vijftig jaar iets gedaan wat ik eigenlijk helemaal niet leuk vond’

21 mei 2025

Volg live: Informatieavond over asielopvang voormalig postkantoor Heemstede

21 mei 2025
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!