• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
    Bedrijfspand in Waarderpolder zes maanden dicht vanwege illegaal gokken en drugs

    Bedrijfspand in Waarderpolder zes maanden dicht vanwege illegaal gokken en drugs

    Meryem Çimen (D66) wordt wethouder in Haarlem: ‘Ik heb heel veel ambities voor de stad’

    Meryem Çimen (D66) wordt wethouder in Haarlem: ‘Ik heb heel veel ambities voor de stad’

    Avondwinkel Cronjéstraat drie maanden dicht na vondst illegale vapes en sterke drank

    Avondwinkel Cronjéstraat drie maanden dicht na vondst illegale vapes en sterke drank

    Van kunstproject tot stadsfestival: Haarlem viert 100 jaar Marilyn Monroe

    Auto kantelt op Langebrug in Haarlem, bestuurder naar het ziekenhuis

    Provincie naar de rechter omdat Bloemendaal niet ingrijpt bij bouw luxe vakantiewoningen Marinaparken

    Bouwstop luxe bungalows Marinaparken Bloemendaal: ‘Weer wachten is waardeloos’

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    Blijft Telstar in de Eredivisie? Volg morgen de speciale live-uitzending op Haarlem105

    Blijft Telstar in de Eredivisie? Volg morgen de speciale live-uitzending op Haarlem105

    Telstar-directeur Leon Annokkée blikt terug op promotiejaar: ‘Iedereen wilde dat we er goed op zouden staan’

    Telstar strijdt komende weken voor behoud plek Eredivisie: ‘Je moet een beetje geluk hebben’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Nu al tienduizenden mensen in Zandvoort, burgemeester Moolenburgh in zijn nopjes: “We zijn een klein dorp maar met een enorme uitstraling”

    Weekendtickets laatste Dutch Grand Prix in Zandvoort uitverkocht: ‘Vrijdag gaat ook snel’

    Inbreker op heterdaad betrapt in Bloemendaal

    Inbreker op heterdaad betrapt in Bloemendaal

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media

    Van kunstproject tot stadsfestival: Haarlem viert 100 jaar Marilyn Monroe

    Nieuwe voorzitter Bevrijdingspop ziet grote uitdagingen: ‘Als je een slecht jaar hebt, kan festival wankelen’

    Nieuwe voorzitter Bevrijdingspop ziet grote uitdagingen: ‘Als je een slecht jaar hebt, kan festival wankelen’

    Libris-winnaar Bert Natter zaterdag in boekhandel Blokker: ‘Iedereen in het boek vreest voor zijn leven’

    Libris-winnaar Bert Natter zaterdag in boekhandel Blokker: ‘Iedereen in het boek vreest voor zijn leven’

    Pim van Strien nieuwe voorzitter Bevrijdingspop: ‘Mooie en eervolle uitdaging’

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Van thuis achter de piano naar volle zalen: Amersfoortse pianist Ron Adelaar naar PHIL

    Van thuis achter de piano naar volle zalen: Amersfoortse pianist Ron Adelaar naar PHIL

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video

    Kijk terug: Heiza trekt de stad in langs MM100 Festival, Stripdagen en NZH Hobbyclub

    Van kunstproject tot stadsfestival: Haarlem viert 100 jaar Marilyn Monroe

    Sluiting dreigt voor Museum van de Geest: “Dan gaat uniek historisch erfgoed verloren”

    Luister terug: Museum van de Geest genomineerd voor VOORbeeld-verkiezing 2026

    Afscheid van vertrouwde stem Sophie Alink bij Haarlem105

    Afscheid van vertrouwde stem Sophie Alink bij Haarlem105

    Luister terug: Haarlemse stichting Sûr Atelier kanshebber voor Appeltje van Oranje

    Luister terug: Haarlemse stichting Sûr Atelier kanshebber voor Appeltje van Oranje

    Alleen winkels op begane grond en eerste etage V&D pand

    Luister terug: Sijmen Mülder kandidaat-lijsttrekker voor D66 Noord-Holland bij Provinciale Statenverkiezingen 2027

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Haarlem

Wist je dat? Deel 3: Broeder Josephlaan in Heemstede is vernoemd naar de Heemsteedse verzetsstrijder Broeder Joseph Albertus Klingen

Door Ton de Groot
1 november 2022 - Updated on 3 november 2022
Wist je dat? Deel 3: Broeder Josephlaan in Heemstede is vernoemd naar de Heemsteedse verzetsstrijder Broeder Joseph Albertus Klingen

Broeder Joseph Albertus Klingen 1913 – 1942

Plaatsnaamkunde is de wetenschap die plaatsnamen opspoort en verklaart. Met een straatnaam worden straten, wegen, lanen en dergelijke aangeduid. Maar een straatnaam dient ook ter oriëntatie en voor het vormen van een adres. Haarlem105 gaat op zoek naar de historie en het verhaal achter straatnamen in Zuid-Kennemerland.


Open Street Map

Broeder Josephlaan
De Broeder Josephlaan ligt in de buurt Kennemerduin en omgeving, in de wijk Heemstede-Centrum. De bebouwing in de laan stamt uit de periode 1969 – 1974. De Broeder Josephlaan loopt van de W. Denijslaan tot aan de Kerklaan. In de wijk zijn straten vernoemd naar mensen die in de Tweede Wereldoorlog aan het verzet tegen de Duitse bezetter deelnamen.

Jan Klingen
Broeder Joseph werd geboren als Jan Klingen, hij was het tweede kind en de oudste zoon in het gezin. Zijn vader, Jan senior was op dat moment onderwijzer in Gilze Rijen. Wanneer vader Klingen een aanstelling krijgt als hoofdonderwijzer op een lagere school verhuist de familie naar het dorpje Alem in Noord-Brabant. Zij nemen hun intrek in de hoofdonderwijzerswoning waar korte tijd later het zevende kind geboren wordt in het katholieke gezin.

Zoon Jan knutselt graag en heeft gevoel voor techniek. Hij werkt aan een sterrenkijker, bedenkt een draadloos besturingssysteem en bouwt een eigen zendinstallatie. Dat laatste zal hem later van pas komen maar het zal hem ook zijn leven kosten. De jonge Klingen doorloopt met groot gemak de lagere school. Regelmatig laat zijn vader hem helpen bij het geven van rekenles aan de andere kinderen in de klas. Daar ontstaat zijn wens om zelf, net als zijn vader onderwijzer te worden.

Leraar
In die tijd waren het op een katholieke jongensschool vaak broeders die er les gaven. Als hij twaalf is begint Jan aan de lerarenopleiding bij de congregatie van de Broeders van de Christelijke scholen in hun klooster in Baarle-Nassau. Omdat het klooster vijfenzestig kilometer verderop ligt, gaat de jonge Klingen ook in het klooster wonen. Alleen in de vakanties komt hij dan nog bij de familie in Alem. Hij voelt zich helemaal thuis in het klooster, hij leert er veel en kan zich op verschillende terreinen verder ontwikkelen.

De congregatie van de Broeders van de Christelijke Scholen is aan het einde van de zeventiende eeuw opgericht door de Franse priester Jean-Baptiste de La Salle. De congregatie die zich wereldwijd bezighoudt met onderwijs gericht op de armen wordt daarom vaak aangeduid met de Broeders van de orde van La Salle. De katholieke orde bestond uit lekenbroeders.

Heemstede
De Broeders van de Christelijke scholen werkten sinds het begin van de twintigste eeuw in Heemstede op diverse katholieke scholen. Zij woonden in het Broederhuis aan de Herenweg 103a. Broeder Joseph komt naar Heemstede in de dertiger jaren van de vorige eeuw en wordt onderwijzer aan de Jacobaschool en aan de ULO. In zijn vrije tijd was hij een enthousiast radiozendamateur, hij had in verschillende talen contacten over de hele wereld.

Verzet
Met het uitbreken van de oorlog is het voor hem dan ook geen moeite om contact te leggen met de naar Londen uitgeweken regering. Om de regering inlichtingen te verstrekken over de situatie in Zuid-Kennemerland richt hij verzetsgroep ECH/3 op. De groep bestaat uit zijn vriendenkring. Vanuit het Broederhuis aan de Herenweg geeft hij leiding aan de spionageactiviteiten van de twintig leden. Zij verzamelen allerlei informatie waar Londen om vraagt. Acht leden van ECH/3 overleven de oorlog niet.

Verraad
Broeder Joseph is een van hen. In de verzetsgroep bleek een landverrader te zijn geïnfiltreerd die een valstrik opzette waarbij zeven leden van de groep werden gearresteerd. Zij werden gevangen gezet in de strafgevangenis in Scheveningen. Wegens spionage veroordeelt de rechtbank broeder Joseph ter dood. Een gratieverzoek ondertekent door duizenden inwoners van Heemstede en Haarlem helpt niet en broeder Joseph wordt op 24 januari 1942 op de Waalsdorpervlakte gefusilleerd.

Afscheidsbrief
Een half uur voor dat hij wordt doodgeschoten schrijft de 28-jarige broeder Joseph een afscheidsbrief aan zijn naaste familie. Daarin schrijft hij het moeilijk te vinden om op deze manier afscheid van hen te moeten nemen. Maar de gelovige broeder verklaart ook klaar te zijn om voor God te verschijnen. Hij kijkt tevreden terug op een vruchtbaar leven ook al voegt hij daaraan toe “alhoewel er vele fouten aan kleven.” Niet duidelijk is of hij daarmee verwijst naar zijn verzetswerk. Maar ondanks alle lof, eer en medeleven die hem ten deel valt besluit de Algemeen Overste van de orde na de executie Joseph postuum de broederstatus te ontnemen. Vermoed wordt dat broeder Joseph met zijn verzetswerk handelde in strijd met de regels van de orde. Broeders dienen zich te beperken tot hun geloofszaken en niet politiek actief te zijn.

De gemeente heeft haar verzetshelden geëerd door een straatnaam naar hen te vernoemen. De Broeder Josephlaan ligt in een wijk die daarom ook wel Verzetswijk genoemd wordt.

Dit delen:

  • Delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Deel op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Deel op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Delen op LinkedIn (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Afdrukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Deel op Pinterest (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • E-mail een link naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Deel op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Delen op telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Bedrijfspand in Waarderpolder zes maanden dicht vanwege illegaal gokken en drugs

Bedrijfspand in Waarderpolder zes maanden dicht vanwege illegaal gokken en drugs

Door Kimberley Luske
2 juni 2026

Een bedrijfspand aan de Hendrik Figeeweg in de Haarlemse Waarderpolder is voor zes maanden gesloten omdat er illegaal werd gegokt....

Meryem Çimen (D66) wordt wethouder in Haarlem: ‘Ik heb heel veel ambities voor de stad’

Meryem Çimen (D66) wordt wethouder in Haarlem: ‘Ik heb heel veel ambities voor de stad’

Door Kimberley Luske
2 juni 2026

D66 Haarlem schuift Meryem Çimen en Bas van Leeuwen naar voren als kandidaat-wethouders voor het nieuwe college. Van Leeuwen was...

Avondwinkel Cronjéstraat drie maanden dicht na vondst illegale vapes en sterke drank

Avondwinkel Cronjéstraat drie maanden dicht na vondst illegale vapes en sterke drank

Door Kimberley Luske
2 juni 2026

Avondwinkel Hapje in de Generaal Cronjéstraat in Haarlem-Noord is op last van burgemeester Jos Wienen drie maanden gesloten. Tijdens een...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Kijk terug: Heiza trekt de stad in langs MM100 Festival, Stripdagen en NZH Hobbyclub

2 juni 2026
Bedrijfspand in Waarderpolder zes maanden dicht vanwege illegaal gokken en drugs

Bedrijfspand in Waarderpolder zes maanden dicht vanwege illegaal gokken en drugs

2 juni 2026
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!