De overlast door ratten in Haarlem neemt ernstige vormen aan. Bewoners uit meerdere wijken trekken aan de bel, en ook in de gemeenteraad groeit de bezorgdheid. ChristenUnie-fractievoorzitter Frank Visser stelt dat de aanpak te traag verloopt en dat er dringend méér gedaan moet worden. “In een grote stad als Haarlem moeten er gewoon meer vallen bij komen”, zegt hij tegen Haarlem105.
In het programma Haarlem Vandaag vertelt Visser wat de gemeente volgens hem zou moeten doen en welke rol bewoners daarin zelf spelen. “Het is echt een groot probleem”, zegt hij. “We krijgen als raadsfractie ook meldingen binnen en in de Transvaalbuurt hebben mensen enorme schade door ratten. Bewoners weten niet wat ze eraan kunnen doen. Het is vaak een probleem dat niet alleen bij hen, maar ook bij buren in de straat speelt. Dan kan jij je best doen om de ratten te bestrijden, maar als anderen dat niet doen dan blijven ze komen. Dan is het dweilen met de kraan open.”
Luister hieronder het hele radio-interview met Frank Visser terug, tekst loopt door onder het fragment.
Ook D66-raadslid Dimitry van den Berg en Janneke Moedt van PvdD hebben vragen gesteld over de plaag. “Bewoners van de Raamsingel ervaren ernstige rattenoverlast met slaapverstoring, stankhinder en hoge kosten voor eigen maatregelen”, aldus Van den Berg. “Ondanks herhaalde meldingen blijven klachten dagenlang onbeantwoord. Hoe gaat het college de overlast aan de Raamsingel aanpakken?”
Moedt wil onder meer weten of het college de oorzaak van het probleem in beeld heeft. “Bewoners melden vanuit alle stadsdelen overlast door de beesten. Nu gaat een half miljoen naar het doden van ratten maar we zien graag dat meer geld gaat naar preventie. Dat is pas een oplossing voor de lange termijn.”
Slimme rattenvallen
Volgens verantwoordelijk wethouder Robbert Berkhout zet de gemeente in op preventie en bestrijding. “Het is een landelijk probleem en zeker in historische steden komt het veel voor, ook vanwege de grondwaterstand. Sinds begin dit jaar hebben we 220 slimme vallen ingezet in verschillende buurten. Als het aantal ratten afneemt dan verplaatsen we het naar de volgende wijk waar overlast is. Voor het Haarlemmerhoutkwartier, waar de Raamsingel aan grenst, is de verwachting dat de vallen eind juli worden geplaatst.”
De effecten van deze vallen zijn volgens de wethouder niet direct zichtbaar. “Het duurt een jaar voordat we dat in kaart kunnen brengen. Daarna blijven de vallen staan zodat we een nieuwe uitbraak voor kunnen zijn. Het is de verantwoordelijkheid van de bewoners en woningcorporaties zelf om de beesten buiten te houden.”