• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
    Frans Hals Museum verhuist definitief naar De Egelantier: ‘Historisch besluit voor Haarlem’

    Directeur Frans Hals over verhuizing Egelantier: ‘Duurt nog tot 2029 voordat aannemer iets gaat doen’

    Man bouwt gigantisch (en gratis) spookhuis voor zijn buurt: ‘Halloween is mijn favoriete feestdag’

    Renske Leijten over verkiezingen: ‘Campagne van links draaide teveel om boos zijn op rechts’

    Opnieuw nul zetels voor Van Haga en zijn BVNL: ‘Zo’n laag resultaat had ik niet aan zien komen’

    Buurt profiteert van zonnepanelen op het Mendelcollege

    Mendelcollege over voorgenomen monumentenstatus: ‘Het geeft eigenlijk alleen maar gedoe’

    Uitslag verkiezingen nog niet zeker: lokale politici reageren op spannende verkiezingen

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    EDO_Voetbal_in_Haarlem

    EDO wint topper bij Reiger Boys

    F1-weekend Zandvoort rustig verlopen: ‘Recordaantal reizigers vervoerd’

    NS voorbereid op druk F1-weekend: ‘We verwachten 50.000 reizigers per dag’

    NS voorbereid op druk F1-weekend: ‘We verwachten 50.000 reizigers per dag’

    Zandvoort maakt zich op voor F1: ‘In september is het weer lekker rustig’

    Evaluatierapport Formule 1: verspreiding bezoekers in Zandvoort moet dit jaar beter

    Doorlaatpassen F1-weekend kunnen vanaf volgende week worden aangevraagd

    Grote Markt verandert in basketbalarena voor 3×3 PRO League: ‘De eredivisie van het straatbasketbal’

    Grote Markt verandert in basketbalarena voor 3×3 PRO League: ‘De eredivisie van het straatbasketbal’

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media

    Pleegzorg door de jaren heen: expositie in Haarlem werpt blik op toen en nu

    023 viert 15 jaar met 23 uur live-radio op Haarlem105 – volg het jubileum live

    15 jaar 023: jubileum gevierd met 23 uur live-radio op Haarlem105

    Is er straks wel ruimte voor ‘cultuur met kleine c’ in de Egelantier?

    Frans Hals Museum verhuist definitief naar De Egelantier: ‘Historisch besluit voor Haarlem’

    Tien genomineerden Lieven de Key-penning bekend: ‘Hele diverse projecten’

    Tien genomineerden Lieven de Key-penning bekend: ‘Hele diverse projecten’

    Chiel Braat tekent al tientallen jaren gebouwen in Haarlem: ‘Mijn huis is vol’

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video

    Luister terug: D66 ook het populairst in regio Zuid-Kennemerland tijdens verkiezingen

    Luister terug: Tentoonstelling over pleegzorg in Frans Hals Museum

    Luister terug: Tentoonstelling over pleegzorg in Frans Hals Museum

    Luister terug: Wethouder Roduner over het voorlopige einde van zijn Haagse droom

    Sint-Bavokerk grote markt fietsen

    Bijzonder ritueel in de Bavokerk tijdens Allerheiligen: ‘Oude traditie in nieuw jasje’

    Pleegzorg door de jaren heen: expositie in Haarlem werpt blik op toen en nu

    Sokkel van standbeeld Laurens Janszoon Coster wordt opgeknapt

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Haarlem

Burgemeester Heemstede reageert op uitspraak rechter op anti-abortusdemonstraties Haarlem: “Het is zeker spannend”

Door Redactie
18 november 2022 - Updated on 19 november 2022
Burgemeester Heemstede reageert op uitspraak rechter op anti-abortusdemonstraties Haarlem: “Het is zeker spannend”

Begin deze week oordeelde de rechter dat Haarlem anti-abortusdemonstranten onterecht heeft laten uitwijken naar locaties verder van abortuskliniek De Bloemenhovekliniek vandaan. De reacties op dit besluit zijn enorm, de woede en teleurstelling onder diverse Haarlemse politieke partijen groot. Maar hoe kijkt Heemstede hiernaar, aangezien de abortuskliniek op hun gemeentegrond staat? “We wisten natuurlijk dat ergens in deze periode de uitspraak zou komen, dus in die zin keken we wel belangstellend uit wat daaruit zou komen”, zegt burgemeester Astrid Nienhuis tijdens Haarlem Vandaag.

Nienhuis geeft aan dat het voor hen heel belangrijk is om goed te kijken naar de uitspraken en waar de conclusie van de rechtbank op gebaseerd is. Daar na zullen ze bekijken wat voor Heemstede de implicaties zijn. “Omdat een van de twee demonstrantenorganisaties waar die uitspraken over gaat ook bij ons regelmatig meldingen doet, is het belangrijk om goed te kijken wat die uitspraak precies is. Is het alleen het motiveringsgebrek of zitten er andere fundamentele overwegingen onder die maken dat we ook aan onze kant anders moeten kijken naar die meldingen?”, vraagt Nienhuis zich hardop af. “Dus het is zeker spannend.”

“Dat vonnis bestuderen we nu en dan gaan we kijken wat we daar verder mee zullen doen”

Burgemeester Jos Wienen van Haarlem of hij in hoger beroep gaat tegen de uitspraak

Vorig jaar werd in Heemstede ook een procedure gestart door een demonstrantenorganisatie naar aanleiding van voorwaarden die de gemeente had gesteld aan de actievoerders. De rechter heeft toen besloten dat het ‘proportioneel’ en ‘evenwichtig’ was en dus mochten  de demonstraties in Heemstede doorgaan onder de voorwaarden die waren gesteld, namelijk op 25 meter afstand van de abortuskliniek, aan de overkant van de weg.

Reactie burgemeester Wienen

De Haarlemse burgemeester Jos Wienen reageerde gisteravond tegen Haarlem105 op de uitspraak. “De gemeente gaat heel zorgvuldig om met de grondrechten van burgers, want het recht van demonstratie is een grondrecht. Dus we hebben ook nooit gezegd ‘je moet heel ver weg’, maar je moet wel aan bepaalde voorschriften voldoen die wij genomen hebben omdat we vonden dat daar ook grond voor was.”

“De rechter heeft daar nog een keer naar gekeken […] en die zegt: ‘in één geval vind ik dat u gelijk had om die extra voorschriften op te leggen maar in een ander geval vind ik dat niet.’ En dat vonnis bestuderen we nu en dan gaan we kijken wat we daar verder mee zullen doen”, zegt burgemeester Wienen.

Luister hieronder het hele interview terug met burgemeester Nienhuis. Tekst gaat verder onder het fragment

Haarlem105 · Burgemeester Astrid Nienhuis over uitspraak rechter anti-abortusdemonstranten in Haarlem

Op de vraag aan burgemeester Nienhuis of de regelgeving wat betreft demonstreren bij abortusklinieken landelijk moet worden vastgelegd in plaats van iedere gemeente voor zich, antwoordt zij dat ‘je dat wel zou willen’. “Om niet elke keer op meerdere plekken deze discussie te hoeven hebben”, licht Nienhuis toe.

“”Het is een kliniek die op Heemsteeds grondgebied staat maar waar op beide kanten van de gemeentegrens gedemonstreerd kan worden”

Astrid Nienhuis, burgemeester Heemstede

“Maar het demonstratierecht zegt eigenlijk dat je elke demonstratie, en elke partij die een demonstratie aanmeldt, opnieuw moet beoordelen onder welke voorwaarde die demonstratie kan plaatsvinden en dat kan per locatie verschillend zijn”, legt Nienhuis uit.

Wel houden Haarlem en Heemstede elkaar op de hoogte van hun ervaringen. “Want”, zo benadrukt Nienhuis, “het is een kliniek die op Heemsteeds grondgebied staat maar waar op beide kanten van de gemeentegrens gedemonstreerd kan worden”. Volgens Nienhuis is het in belang van zowel de demonstranten maar ook van de kliniek om daarin gezamenlijk wat helderheid in te geven. “Ik sta er helemaal voor open om daar het gesprek (met Jos Wienen, red.) over aan te gaan.”

ADVERTENTIE

‘Zeker een optie’

Inmiddels is ook vanuit de Haarlemse politiek vol ongeloof gereageerd op de uitspraak en vinden D66, Jouw Haarlem, GroenLinks en Actiepartij dat burgemeester Jos Wienen in hoger beroep moet gaan tegen de uitspraak. Gisteravond vroeg Haarlem105 tijdens Haarlem Vandaag aan burgemeester Wienen of hij het advies van de Haarlemse partijen op gaat volgen en volgens hem is dat ‘zeker een optie’.

“Iedereen die bij een rechter een uitspraak heeft kan daarover in hoger beroep gaan, maar dat doe je over het algemeen als je de zaak bestudeerd hebt of gekeken hebt of dat waarschijnlijk tot iets leidt of zijn er andere wegen om misschien te bereiken wat je wilt”, zegt Wienen. “Dus ik bestudeer dat en kom er later op terug.”

Het zou helderheid voor iedereen brengen als we daar een gezamenlijke lijn in zouden kunnen trekken. En volgens mij zouden meneer Wienen en ik elkaar daar best in kunnen vinden”

Astrid Nienhuis

Over het wel of niet in hoger beroep treden door burgemeester Wienen zegt Nienhuis dat dit een Haarlemse kwestie is, dus dat zij zich daar niet in mengt. Maar ze voegt toch graag een korte reactie toe. “Ook aan Heemsteedse zijde hebben wij de behoefte om die uitspraak even heel goed te bestuderen voordat we een plan trekken. Maar ik denk dat het heel goed is als meneer Wienen eruit is en wij in Heemstede er een analyse van hebben gemaakt, om dan te kijken, wat gaan ‘we’ samen doen met demonstratieverzoeken rondom de kliniek?” zegt Nienhuis. “Daar zou ik erg voor zijn.”

“Het is natuurlijk wel één kliniek, het zijn dezelfde terugkerende groepen die komen demonstreren en die ervaringen kunnen we met elkaar delen. Het zou helderheid voor iedereen brengen als we daar een gezamenlijke lijn in zouden kunnen trekken”, concludeert Nienhuis. “En volgens mij zouden meneer Wienen en ik elkaar daar best in kunnen vinden.”

Rechtszaak en uitspraak

Pro-life organisatie Verein Donum Domini had een rechtszaak aangespannen tegen de gemeente Haarlem over het demonstreren bij de abortuskliniek, waar van een ingang zich op Haarlems grondgebied bevindt. In eerste instantie wees de Haarlemse burgemeester Jos Wienen de demonstranten vorig jaar een vak aan de Claus Sluterweg toe met als doel dat ze hun visie konden delen, maar dat ze bezoekers van de kliniek niet aan zouden spreken.

Een aantal maanden geleden moesten de demonstranten zich alsnog verplaatsen naar de overkant van de Herenweg in Heemstede, omdat zij tenminste een bezoekster zouden hebben geïntimideerd. De rechtbank heeft nu besloten dat met de verplaatsing van het demonstratievak het demonstratierecht te veel wordt beperkt, omdat op deze plek weinig bezoekers langskomen.

Ook het feit dat er een drukke weg tussen het vak en de kliniek ligt, beperkt volgens haar het demonstratierecht. ’Een enkele klacht van bezoekers is onvoldoende om het recht om te demonstreren nog verder te beperken’, aldus de rechtbank. Het demonstratievak aan de Claus Sluterweg wordt volgens haar wel ’voldoende recht gedaan aan het demonstratierecht’.

 

Dit delen:

  • Klik om te delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om op Pinterest te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram

ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Frans Hals Museum verhuist definitief naar De Egelantier: ‘Historisch besluit voor Haarlem’

Directeur Frans Hals over verhuizing Egelantier: ‘Duurt nog tot 2029 voordat aannemer iets gaat doen’

Door Noémi Prent
2 november 2025

Het Frans Hals Museum verhuist definitief naar de Egelantier aan de Kampersingel. Paul Stork, zakelijk directeur Frans Hals Museum vertelt...

Man bouwt gigantisch (en gratis) spookhuis voor zijn buurt: ‘Halloween is mijn favoriete feestdag’

Door Maurice Blaauw
1 november 2025

Veel Halloween-drukte in de Haarlemse Leidsevaartbuurt. Sinds corona vermaakt een buurman tijdens Halloween de buurt door zijn huis om te...

Renske Leijten over verkiezingen: ‘Campagne van links draaide teveel om boos zijn op rechts’

Door Noémi Prent
1 november 2025

Voormalig SP-Kamerlid Renske Leijten geeft haar visie op de afgelopen weken en de voorlopige uitslag van de spannende verkiezingen. Ze...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Frans Hals Museum verhuist definitief naar De Egelantier: ‘Historisch besluit voor Haarlem’

Directeur Frans Hals over verhuizing Egelantier: ‘Duurt nog tot 2029 voordat aannemer iets gaat doen’

2 november 2025

Man bouwt gigantisch (en gratis) spookhuis voor zijn buurt: ‘Halloween is mijn favoriete feestdag’

1 november 2025
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!