• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio

    Organisatie blikt tevreden terug op Haarlemse Veteranendag: ‘Het bier is op, dus dat is een goed teken’

    Luister terug: Zandvoortse wethouder over grote financiële tegenslag verbouwing Theater de Krocht

    Gert-Jan Bluijs zwaait af als wethouder in Zandvoort: ‘We hebben mooie dingen kunnen doen’

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Twee auto’s uitgebrand in Schalkwijk, politie onderzoekt brandstichting

    Twee auto’s uitgebrand in Schalkwijk, politie onderzoekt brandstichting

    Explosie bij woning in Schalkwijk: politie doet onderzoek

    Explosie bij woning in Schalkwijk: politie doet onderzoek

    Van thuis achter de piano naar volle zalen: Amersfoortse pianist Ron Adelaar naar PHIL

    Van thuis achter de piano naar volle zalen: Amersfoortse pianist Ron Adelaar naar PHIL

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    Telstar-directeur Leon Annokkée blikt terug op promotiejaar: ‘Iedereen wilde dat we er goed op zouden staan’

    Telstar strijdt komende weken voor behoud plek Eredivisie: ‘Je moet een beetje geluk hebben’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Nu al tienduizenden mensen in Zandvoort, burgemeester Moolenburgh in zijn nopjes: “We zijn een klein dorp maar met een enorme uitstraling”

    Weekendtickets laatste Dutch Grand Prix in Zandvoort uitverkocht: ‘Vrijdag gaat ook snel’

    Inbreker op heterdaad betrapt in Bloemendaal

    Inbreker op heterdaad betrapt in Bloemendaal

    Gratis Martial Arts Festival moet jongeren in Schalkwijk in beweging krijgen

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Van thuis achter de piano naar volle zalen: Amersfoortse pianist Ron Adelaar naar PHIL

    Van thuis achter de piano naar volle zalen: Amersfoortse pianist Ron Adelaar naar PHIL

    Eerste editie van festival VLOED wil andere kant Zandvoort laten zien: ‘Denk dat mensen dingen van Oerol herkennen’

    Eerste editie van festival VLOED wil andere kant Zandvoort laten zien: ‘Denk dat mensen dingen van Oerol herkennen’

    Bevrijdingspop met 125.000 bezoekers ‘zeer geslaagde editie’

    DI-RECT sluit Bevrijdingspop af: ‘Haarlem gaf ons een cadeau’

    DI-RECT sluit Bevrijdingspop af: ‘Haarlem gaf ons een cadeau’

    Gotu Jim voelt lading van Bevrijdingsdag: ‘Er speelt zoveel in de wereld’

    Gotu Jim voelt lading van Bevrijdingsdag: ‘Er speelt zoveel in de wereld’

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video
    Jazz or No

    Jazz or No 12.15 (10-05-2026 )

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Jan J. Kramer duikt met debuutroman in het Haarlem van de jaren 50

    Jan J. Kramer duikt met debuutroman in het Haarlem van de jaren 50

    Haarlemse militair hielp in Bosnië, Irak en Afghanistan: ‘Dat blijft je bij’

    De Muggenbult #21 – Altijd bereikbaar, zelden verbonden

    De Muggenbult #25 – Ons kent ons

    DI-RECT sluit Bevrijdingspop af: ‘Haarlem gaf ons een cadeau’

    DI-RECT sluit Bevrijdingspop af: ‘Haarlem gaf ons een cadeau’

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Haarlem

Advocaat furieus over slepende IND-zaak geboren Haarlemmer Amine: “Stuitend en onmenselijk”

Door Geja Sikma
9 februari 2022
Geboren in Haarlem én met Nederlandse vader: toch dreigt uitzetting voor 22-jarige Amine

Amine en Hans van der Wijden

Normaal laat advocaat Elles Besselsen zich niet snel uit in de media over haar vreemdelingenzaken. Maar nu de IND (Immigratie- en Naturalisatiedienst) Amine alsmaar laat wachten op een definitief besluit, is voor haar de maat vol. Amine is 22 jaar en woont bij zijn Nederlandse vader Hans van der Wijden in Haarlem. Hij is zelfs geboren in Nederland, maar door fouten is hij het Nederlanderschap tot nu toe misgelopen. Maar dat Amine niet eens een verblijfsvergunning krijgt, is onmenselijk vindt Besselsen. “Wat is er toch op tegen om deze jongen in Nederland bij zijn vader te laten zijn?”

Deze vraag maalt nu al enige tijd door het hoofd van de advocaat. De procedurele molen draait langzaam, weet ze ondertussen. In november trok de IND een paar dagen voor de zitting zich terug uit de rechtszaak over de verblijfsvergunning. Advocaat Elles Besselsen probeerde het positief in te zien. Want als de jurist van de IND de zaak niet verdedigbaar vindt, dan ligt het volgens Besselsen voor de hand dat Amine snel een verblijfsvergunning krijgt.

Maar nu stelt de IND een beslissing steeds uit. Vorige week heeft een commissie van de IND de zaak weer naar een andere commissie doorgeschoven. En daar zit de grote frustratie van advocaat Besselsen. Ze heeft via de rechter de IND al een dwangsom per uitgestelde dag opgelegd, maar dat levert niet genoeg druk op.  “Je kunt mensen niet zolang in onzekerheid laten zitten.”

Jongvolwassen

De crux zit hem in de leeftijd van Amine. Hij is niet minderjarig en wel afhankelijk van zijn vader. Voor deze groep vreemdelingen is een speciaal beleid ontwikkeld -het zogenaamde jongvolwassenbeleid- op basis van artikel 8 van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Daarin is gesteld dat als je in gezinsverband met de ouder leeft, je zelf nog geen gezin gesticht hebt en niet in eigen onderhoud kan voorzien, je een verblijfsvergunning kan krijgen.

De IND heeft wel erkend dat Amine onder dit beleid valt, maar tot grote verbazing van advocaat Besselsen wil de IND hier toch weer een uitzondering op maken. “De belangen van de Nederlandse Staat met een terughoudend toelatingsbeleid en het algemeen economisch welzijn zouden zwaarder wegen dan de belangen van Amine en zijn vader. Deze belangenafweging zie ik in andere zaken van jongvolwassen niet terugkomen”, verklaart Besselsen. “Waarom nu dan wel?”

Dat de IND de zaak niet voor de rechter wilde laten komen, vindt Besselsen stuitend. “Dit is ook een principiële zaak en ik wil dat de rechter daar een uitspraak over doet.” Maar het wachten op weer een beslissing van de IND maakt het echt furieus.

“Eerst die commissie die heeft bepaald dat de belangen van Amine en Hans niet opwegen tegen die vage algemene belangen. En nu een volgende commissie die moet bepalen of de zaak ‘schrijnend’ genoeg is.”

“Als deze zaak noet niet schrijnend is, dan week ik het ook niet meer”, vervolgt Besselsen. “Amine is in Nederland geboren, er is onomstotelijk bewezen dat Hans zijn vader is. Hij woont bij zijn vader. Hij is verwaarloosd door zijn moeder. Doordat zij hem tegenwerkte en door verkeerd advies en onjuist handelen van de Nederlandse overheid is hij in het verleden geen Nederlander geworden.”

Dat de IND wellicht uit angst voor precendentwerking zo voorzichtig te werk gaat, is volgens Besselsen ook niet steekhoudend. “Kom op zeg! Deze zaak is zo uniek. Er ís geen tweede zaak als die van Amine.”

Hans en Amine van der Wijden deelden hun verhaal in november in onderstaande reportage van NH Nieuws/Haarlem105.

Tekst gaat door na video

 

‘Druk op de ketel’

De verblijfsvergunning die nu ter discussie staat bij de IND is de laatste kans van Amine om bij zijn vader in het Haarlemse Schalkwijk te mogen blijven wonen. Hans werkt als 75-jarige nog steeds door als accountant. Het zijn nu hoogtijdagen voor hem met belastingsaangiftes voor zijn klanten en hij laat weten dat hij zich zwaar overwerkt voelt. Zeker als hij zijn depressieve zoon de hele dag op de bank ziet gamen. “Want verder mag hij niets doen. Geen taalles volgen, niet werken. Ik ben zo moedeloos.”

Buurtgenoten en meelevende Haarlemmers hebben een inzamelingsactie voor hem gehouden om mee te betalen aan de juridische kosten. Dat heeft ruim zes duizend euro opgebracht. Ook de Haarlemse politiek blijft zich roeren. De PvdA heeft burgemeester Jos Wienen gevraagd zich voor Amine in te zetten en vraagt deze week tijdens het wekelijkse vragenuurtje hoe de stand van zaken is. “We moeten nu druk op de ketel houden, nu de zaak in een kritieke fase komt”, stelt raadslid John Oomkes.

Advocaat Elles Besslsen heeft ondertussen van de IND te horen gekregen dat een speciale commissie voor ‘schrijnende zaken’ zich 22 februari over de situatie van Amine zal buigen. Dat is twee jaar nadat de aanvraag is ingediend. Ze blijft hoop houden op een goede afloop. Maar de hele gang van zaken maakt ook haar soms moedeloos.  “Amine is nu een soort speelbal. Het gemak waarmee dit soort zaken worden afgedaan is onmenselijk.”

Dit delen:

  • Delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Deel op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Deel op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Delen op LinkedIn (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Afdrukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Deel op Pinterest (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • E-mail een link naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Deel op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Delen op telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Organisatie blikt tevreden terug op Haarlemse Veteranendag: ‘Het bier is op, dus dat is een goed teken’

Door Maurice Blaauw
11 mei 2026

Afgelopen zondagmiddag stond de Grote Markt van 12.00 tot 17.00 uur volledig in het teken van de Haarlemse Veteranendag. Naast...

Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

Door Redactie Haarlem105
10 mei 2026

Club Luna keert zaterdag 16 mei terug naar het Patronaat in Haarlem met een avond vol live muziek, dj-sets en...

Twee auto’s uitgebrand in Schalkwijk, politie onderzoekt brandstichting

Twee auto’s uitgebrand in Schalkwijk, politie onderzoekt brandstichting

Door Wessel van Opstal
10 mei 2026

De brandweer is vanochtend rond 06.00 uur uitgerukt voor een autobrand aan de Freudestraat in Haarlem. Ter plaatse bleken twee...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Organisatie blikt tevreden terug op Haarlemse Veteranendag: ‘Het bier is op, dus dat is een goed teken’

11 mei 2026
Luister terug: Zandvoortse wethouder over grote financiële tegenslag verbouwing Theater de Krocht

Gert-Jan Bluijs zwaait af als wethouder in Zandvoort: ‘We hebben mooie dingen kunnen doen’

11 mei 2026
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!