Dertien jaar geleden begon Erik de Keulenaar een zelfoogsttuin, eerst bij Leyduin in Heemstede, en later in het Ramplaankwartier in Haarlem. Wij Telen Groente is daarna gegroeid met honderden deelnemers die wekelijks zelf hun groente van het land oogsten. Maar nu is het volgens hem tijd om het over te dragen aan nieuwe eigenaren.
De Keulenaar wilde echt met zijn tuinderij in de stad zitten en ging daarom nar Haarlem. “We waren heel blij dat we dit stuk grond hier vonden. Toen we begonnen, hadden we al vierhonderd belangstellenden en toen moesten we nog beginnen met telen. Sommige deelnemers zijn er al vanaf het begin bij, en er nemen ook nog steeds nieuwe gezinnen deel.”
Tekst loopt door onder de video.
Annitta Bodegraven kwam een paar jaar later bij de tuinderij. “Maar nu wordt het tijd om het over te dragen, ik wil dat niet te laat doen. Het belangrijkste is dat we het niet voor niets hebben gedaan en dat het gewoon doorgaat. Daarom zijn we heel blij met Paul en Nienke. Ik hoop dat er nog meer van dit soort initiatieven komen in de toekomst.”
“Je moet dit eigenlijk voor tientallen jaren doen”
– Erik de Keulenaar, tuinder
Volgens De Keulenaar begin je zo’n tuin ook niet voor een paar jaar. “Dit moet je eigenlijk voor tientallen jaren doen. Je verbetert de grond en verbouwt gewassen biologisch. Het is goed om dan vooruit te denken. De komende tien jaar wil je dat dit ook nog blijft bestaan. Binnenkort zijn wij met pensioen maar we komen volgend jaar graag nog terug.”
De nieuwe eigenaren Paul en Nienke Fischer zijn beide al twintig jaar actief in de biologische landbouw Vanaf januari 2027 staan ze officieel aan het roer van de zelfoogsttuin en verandert de naam naar Tuinderij Buitenplaats. “We hebben het dit jaar met z’n vieren gedaan om te kijken of dat beviel, en dat doet het zeker”, aldus Paul. “We hebben altijd als professionele tuinders gewerkt voor een groothandel. Het is heel leuk om nu rechtstreeks voor klanten te telen en het enthousiasme te zien.”
Oogstfeest
Ieder jaar is er een oogstfeest en open dag aan het einde van het seizoen bij de tuinderij. “Dit doen we om de pompoenen met elkaar van het land te halen”, aldus De Keulenaar. “Dit jaar is een bijzonder jaar want het is ons afscheid als tuinders en de overdracht aan de nieuwe tuinders. We eten gezellig soep met elkaar op het land en het wordt een groot feest. Iedereen is welkom om te komen kijken.”
Het oogstfeest is komende zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur bij de tuinderij met onder meer muziek en verschillende rondleidingen over het land.
Heb je nieuws of een tip voor ons?
App de redactie van Haarlem105 via 0610510538.






















