• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
    Nat voorjaar niet voor iedereen slecht nieuws: “Voor bioscopen is regen geweldig”

    Van crunchy macademia tot matcha aardbei: ijsbereider Luc Blok vertelt over de smaken van 2026

    Openluchttheater Caprera trapt zomerseizoen af met grote namen, nieuw talent én smartlappenkaraoke

    Veiligheid Zeeweg eindelijk aangepakt: snelheid omlaag en extra verkeersborden

    Zeeweg volgende week deels dicht voor aanleg busbaan naar strand

    Minister bezoekt Zandvoort na onrust: ‘Dit is geen typisch Zandvoorts probleem’

    Omwonenden geïnformeerd over plannen voor asielopvang in Vogelenzang

    COA onderzoekt Tiltenberg in Vogelenzang als opvanglocatie voor vluchtelingen

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    Blijft Telstar in de Eredivisie? Volg morgen de speciale live-uitzending op Haarlem105

    Blijft Telstar in de Eredivisie? Volg morgen de speciale live-uitzending op Haarlem105

    Telstar-directeur Leon Annokkée blikt terug op promotiejaar: ‘Iedereen wilde dat we er goed op zouden staan’

    Telstar strijdt komende weken voor behoud plek Eredivisie: ‘Je moet een beetje geluk hebben’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Nu al tienduizenden mensen in Zandvoort, burgemeester Moolenburgh in zijn nopjes: “We zijn een klein dorp maar met een enorme uitstraling”

    Weekendtickets laatste Dutch Grand Prix in Zandvoort uitverkocht: ‘Vrijdag gaat ook snel’

    Inbreker op heterdaad betrapt in Bloemendaal

    Inbreker op heterdaad betrapt in Bloemendaal

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media

    Van kunstproject tot stadsfestival: Haarlem viert 100 jaar Marilyn Monroe

    Nieuwe voorzitter Bevrijdingspop ziet grote uitdagingen: ‘Als je een slecht jaar hebt, kan festival wankelen’

    Nieuwe voorzitter Bevrijdingspop ziet grote uitdagingen: ‘Als je een slecht jaar hebt, kan festival wankelen’

    Libris-winnaar Bert Natter zaterdag in boekhandel Blokker: ‘Iedereen in het boek vreest voor zijn leven’

    Libris-winnaar Bert Natter zaterdag in boekhandel Blokker: ‘Iedereen in het boek vreest voor zijn leven’

    Pim van Strien nieuwe voorzitter Bevrijdingspop: ‘Mooie en eervolle uitdaging’

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Van thuis achter de piano naar volle zalen: Amersfoortse pianist Ron Adelaar naar PHIL

    Van thuis achter de piano naar volle zalen: Amersfoortse pianist Ron Adelaar naar PHIL

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video

    Omwonenden geïnformeerd over plannen voor asielopvang in Vogelenzang

    De Muggenbult #21 – Altijd bereikbaar, zelden verbonden

    De Muggenbult #29 – Het openbare vervoer

    Toestemming van Marjolein Lohmann

    Aftrap Special Olympics volgend weekend in Haarlem: ‘Het is meer dan alleen sport’

    Voedselbank Haarlem ziet klantenbestand krimpen: ‘Laatste jaren bergafwaarts’

    Voedselbank Haarlem ziet klantenbestand krimpen: ‘Laatste jaren bergafwaarts’

    Kijk terug: Heiza trekt de stad in langs MM100 Festival, Stripdagen en NZH Hobbyclub

    Van kunstproject tot stadsfestival: Haarlem viert 100 jaar Marilyn Monroe

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio

Wist je dat? Leonard Springerhof in Bloemendaal is vernoemd naar tuin- en landschapsarchitect

Door Ton de Groot
4 oktober 2022 - Updated on 6 oktober 2022
Wist je dat? Leonard Springerhof in Bloemendaal is vernoemd naar tuin- en landschapsarchitect

Leonard Anthony Springer 1855 – 1940

Plaatsnaamkunde is de wetenschap die plaatsnamen opspoort en verklaart. Met een straatnaam worden straten, wegen, lanen en dergelijke aangeduid. Maar een straatnaam dient ook ter oriëntatie en voor het vormen van een adres. Haarlem105 gaat op zoek naar de historie en het verhaal achter straatnamen in Zuid-Kennemerland.

Leonard Springerhof
Het Leonard Springerhof ligt in de Duinlustparkbuurt in Bloemendaal. De villa’s in het hof zijn gebouwd aan het einde van de vorige eeuw op het terrein waar het katholieke observatiehuis ‘Maria Immaculata’ heeft gestaan. De hoge bomen van het landgoed Dennenheuvel vormen een prachtig decor voor het rustige hof. Met de verschillende boomsoorten in het landgoed is de straatnaam Leonard Springerhof goed gekozen. Zijn ontwerpen onderscheiden zich immers ook door de keuze voor uiteenlopende bomen. De Dennenheuvel ligt op de meest westelijke oude strandwal. Het is een zogenaamd strandwallandgoed dat hoger ligt dan de omgeving.

Leonard Springer
Als zoon van de bekende kunstschilder Cornelis Springer groeit Leonard op in een kunstzinnig gezin. Het gezin, vader moeder en acht kinderen, woont aan de deftige Overtoom in Amsterdam waar vlakbij gewerkt wordt aan de aanleg van het Vondelpark. De jonge Leonard kijkt geboeid naar de voortgang van de werkzaamheden in het park. Hier begint zijn belangstelling voor de boomkunde en tuinarchitectuur. Zijn interesse is gewekt en hij schrijft zich in voor de opleiding tot boomkweker aan de tuinbouwschool ‘Linnaeus’. Als hij van school afkomt is verder studeren in de bosbouw alleen mogelijk op de Forstacademies in Duitsland en Leonard kiest daarom voor zelfstudie. Hij duikt in de dendrologische boeken waarin de boomkunde beschreven staat maar ook in Duitse standaardwerken over woud- en sierbomen. Inzicht in de kenmerken en eigenschappen van winterharde bomen en heesters haalt hij uit de beschrijvingen van de Engelse landschapsarchitectuur. Al het geleerde toetst hij in de praktijk en hij verzamelt boeken en droogt planten. Het is in die tijd gebruikelijk om je verder in het vak te bekwamen door als leerling te gaan werken bij een van de gerenommeerde tuinarchitecten. Omdat die op dat moment geen leerlingen aannemen vestigt Springer zich als zelfstandig tuinarchitect. Hij stuurt ontwerpen in voor prijsvragen en intussen werkt hij in een kwekerij. Als hem gevraagd wordt om een ontwerp te maken voor de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam is zijn naam gevestigd en groeit het aantal opdrachten snel.

De inmiddels gerenommeerde tuinarchitect trouwt en vestigt zich in de Alexanderstraat in Haarlem. Het echtpaar krijgt twee dochters. Zijn jeugd in het artistieke gezin heeft zijn weerslag op zijn ontwerpen. Als een kunstenaar maakt hij gebruik van de kleuren, vormen en eigenschappen van heel veel verschillende bomen en planten. Met zijn kennis verrast hij de bezoekers het hele jaar door met een compositie in steeds wisselende kleurschakeringen van bladeren en bloesems. Het is de overtuiging van Springer dat een tuinarchitect uitgebreide kennis moet hebben van de eigenschappen en groeiwijze van de gebruikte bomen en plantensoorten. Het is geen geheim dat hij er de voorkeur aan geeft om zelf de beplanting te begeleiden en na aanleg ook verantwoordelijk te willen blijven voor het onderhoud.

Loopbaan
In zijn zestig jaar durende carrière heeft Springer negenhonderd ontwerpen gemaakt. Landgoederen, buitenplaatsen, tuinen en parken in heel Nederland, veel hier in de omgeving.
Als nieuwkomer vertegenwoordigt hij een nieuwe generatie ontwerpers en de door hem toegepaste gemengde stijl wijkt af van de tot dan toe gebruikte vroege en late landschapsstijl. Veel van de opdrachten die hij krijgt zijn dan ook moderniseringen van bestaande landschappen. Zo past hij zijn denkbeelden toe op de buitenplaats Elswout en als adviseur van de gemeente Haarlem reorganiseert hij stadspark de Haarlemmerhout. Enkele van zijn ontwerpen in de regio zijn: Landgoed Duin en Kruidberg in Santpoort; de Stadskweektuin in Haarlem; Heemtuin Thijsse’s Hof in Bloemendaal; de Zeeweg naar Bloemendaal aan Zee; de plannen voor de villaparken Duin en Daal in Bloemendaal, Oosterhout in Haarlem en Zuiderhout in Heemstede.

In Haarlem overlijdt de nestor van de Nederlandse tuinarchitecten vijfentachtig jaar oud. Leonard Springer ligt begraven op de Algemene Begraafplaats in Bloemendaal, de door hem zelf ontworpen begraafplaats in de karakteristieke landschapsstijl.

Dit delen:

  • Delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Deel op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Deel op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Delen op LinkedIn (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Afdrukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Deel op Pinterest (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • E-mail een link naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Deel op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Delen op telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Nat voorjaar niet voor iedereen slecht nieuws: “Voor bioscopen is regen geweldig”

Van crunchy macademia tot matcha aardbei: ijsbereider Luc Blok vertelt over de smaken van 2026

Door Noémi Prent
7 juni 2026

IJssalon Luciano gaat de zomer in met een prijswinnende nieuwe smaak en een aantal opvallende toevoegingen aan het assortiment. In...

Openluchttheater Caprera trapt zomerseizoen af met grote namen, nieuw talent én smartlappenkaraoke

Door Noémi Prent
7 juni 2026

Het zomerseizoen van Openluchttheater Caprera is officieel begonnen. Met optredens van onder meer Racoon, Karsu, Chef’Special en Son Mieux kijkt...

Veiligheid Zeeweg eindelijk aangepakt: snelheid omlaag en extra verkeersborden

Zeeweg volgende week deels dicht voor aanleg busbaan naar strand

Door Noémi Prent
6 juni 2026

De Zeeweg (N200) tussen Haarlem en Bloemendaal gaat volgende week twee dagen deels dicht vanwege werkzaamheden voor de nieuwe Strandbus....

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Nat voorjaar niet voor iedereen slecht nieuws: “Voor bioscopen is regen geweldig”

Van crunchy macademia tot matcha aardbei: ijsbereider Luc Blok vertelt over de smaken van 2026

7 juni 2026

Openluchttheater Caprera trapt zomerseizoen af met grote namen, nieuw talent én smartlappenkaraoke

7 juni 2026
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!