• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio

    Twee tieners aangehouden voor explosie woning Schalkwijk

    Permacultuurtuin dreigt te verdwijnen onder zandlaag: ‘Alles gaat dan dood’

    Permacultuurtuin dreigt te verdwijnen onder zandlaag: ‘Alles gaat dan dood’

    Garnalenkotter voor kust Zandvoort na vier pogingen eindelijk los

    Kustgemeenten uiten zorgen over onverzekerde zeeschepen na vastgelopen garnalenkotter

    Gedempte Oostersingelgracht op de schop: nieuw buurtpark en speel- en sportplekken

    Gedempte Oostersingelgracht op de schop: nieuw buurtpark en speel- en sportplekken

    Zandvoorters willen senioren- en starterswoningen op plek Raadhuis

    GR 2026 live radiobat Haarlem: Forum voor Democratie en Volt in gesprek over asielopvang en Europa

    GR 2026 live radiodebat Haarlem: D66 en GL-PvdA in gesprek over wonen en sociaal beleid

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

    Gratis Martial Arts Festival moet jongeren in Schalkwijk in beweging krijgen

    Haarlemse rugbytalenten Max en Bink trainen vijf maanden in Zuid-Afrika

    Haarlemse rugbytalenten Max en Bink trainen vijf maanden in Zuid-Afrika

    Sportjournalist Paul Onkenhout met pensioen: ‘Ik wil iets doen om mensen te helpen’

    Sportjournalist Paul Onkenhout met pensioen: ‘Ik wil iets doen om mensen te helpen’

    Telstar-directeur Leon Annokkée blikt terug op promotiejaar: ‘Iedereen wilde dat we er goed op zouden staan’

    Telstar-directeur Leon Annokkée blikt terug op promotiejaar: ‘Iedereen wilde dat we er goed op zouden staan’

    Vernieuwde Haarlemse ijsbaan biedt kansen voor onbekendere sporten

    EDO_Voetbal_in_Haarlem

    EDO wint topper bij Reiger Boys

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
    Alter Eva plaatst zich na tweede voorronde voor Rob Acda Award 2026

    Alter Eva plaatst zich na tweede voorronde voor Rob Acda Award 2026

    Skaband Eskalatie eerste finalist Rob Acda Award 2026

    Skaband Eskalatie eerste finalist Rob Acda Award 2026

    Schrijver Adriaan van Dis over liefde en verlies: ‘Een vrouw kan van twee mannen houden’

    Schrijver Adriaan van Dis over liefde en verlies: ‘Een vrouw kan van twee mannen houden’

    Houtfestival slaat jaar over vanwege lager budget: ‘Festival organiseren zit er niet in’

    Winterspelen van start, Nederland zit klaar: ‘Schaatsen is een medaillemotor bij ons’

    Winterspelen van start, Nederland zit klaar: ‘Schaatsen is een medaillemotor bij ons’

    Badplaats Zandvoort bestaat 200 jaar: ‘Periode na de oorlog was belangrijk’

    Badplaats Zandvoort bestaat 200 jaar: ‘Periode na de oorlog was belangrijk’

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video
    Jazz or No

    Jazz or No 12.07 (22-02-2026)

    ‘De wereld is officieel gek’ – Puntdichter Jan J. Pieterse over zijn nieuwe bundel

    ‘De wereld is officieel gek’ – Puntdichter Jan J. Pieterse over zijn nieuwe bundel

    Luister terug: Generaal buiten dienst Mart de Kruif over oorlog, weerbaarheid en zijn podcast in het theater

    Luister terug: Generaal buiten dienst Mart de Kruif over oorlog, weerbaarheid en zijn podcast in het theater

    Luister terug: sterrenchef Lars Scharp dankbaar voor nieuw restaurant

    Luister terug: sterrenchef Lars Scharp dankbaar voor nieuw restaurant

    Familie uit Zandvoort schrijft kinderboek over avonturen in Amsterdamse Waterleidingduinen

    Familie uit Zandvoort schrijft kinderboek over avonturen in Amsterdamse Waterleidingduinen

    Jazz or No

    Jazz or No 12.06 (15-02-2026)

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Haarlem

“Als wij er niet meer zijn, moet het project voor de struikelstenen wel blijven doorgaan”

Door Geja Sikma
7 maart 2022
“Als wij er niet meer zijn, moet het project voor de struikelstenen wel blijven doorgaan”

Aviva Guggenheim en Reini Elkerbout, initiatiefnemers van Stichting Struikelstenen Haarlem

Voor Reini Elkerbout en Aviva Guggenheim is er geen rust nu de eerste struikelstenen voor vermoorde Haarlemse Joden, Sinti en Roma in de Tweede Wereldoorlog vorige week gelegd zijn. De volgende momenten om tientallen stenen te leggen, zijn al weer in volle voorbereiding. Het project 733 stenen in Haarlem gaat wel tien jaar duren, met 75 stenen per jaar. De 83-jarige Reini houdt er rekening mee dat ze de voltooiing niet zal meemaken. 

Het zou sneller kunnen, vertelt Aviva Guggenheim (39). “Maar het moet een project van de stad zijn, van inwoners en nabestaanden die de stenen aanvragen”, verklaart Reini het rustige tempo. We willen graag aandacht kunnen geven aan elke afzonderlijk verhaal achter de stenen, benadrukken de beide initiatiefnemers van de Stichting Struikelstenen Haarlem.

‘Maar twee struikelstenen’

Reini en Aviva zitten op 27 januari in 2020 beide in de zaal bij een lezing van Wim de Wagt tijdens de 75-jarige herdenking van de Holocaust, waarbij in veel steden het kunstproject ‘Levenslicht’ plaatsvindt. De Haarlemse kunsthistoricus en schrijver De Wagt heeft zich onder andere gespecialiseerd in de joodse geschiedenis van de stad. Zo schreef hij vorig jaar het boek ‘Vijfhonderd meter namen. De Holocaust en de pijn van de herinnering’.

“In een bijzin tijdens die lezing noemt hij dat in Haarlem maar twee struikelstenen liggen om aan te geven dat op dat adres joden, sinti en roma voor het laatst in vrijheid hebben geleefd.”, herinnert Aviva zich. “Ik dacht dat ik dat verkeerd gehoord had. Maar niet dus.” Ze benadert de gemeente. Aviva benoemt hierbij specifiek de ‘bovengemiddeld slechte geschiedenis van Haarlem’ in de Tweede Wereldoorlog met een NSB-burgemeester. “Daar is later te weinig mee gedaan door gemeente!”

Ook Reini kan het idee van maar twee struikelstenen in haar stad niet laten rusten. Ze belt met de gemeente en zo zitten de twee al snel aan de koffie om hun idee uit te werken om er dan zelf maar voor te zorgen dat alle 733 Haarlemse joden een struikelsteen zouden krijgen. Reini’s dochter Judith Uyterlinde en anderen sluiten zich ben hen aan.  Afgelopen donderdag zagen ze toe hoe de eerste stenen van hun project gelegd werden.

De gemeente draagt 50 duizend euro bij en ook onderhoudsbedrijf Spaarnelanden wil zich inzetten voor het project. De 10 bij 10 centimeter betonnen stenen met een messing plaatje worden ‘om niet’ gelegd door twee vaste vakmannen. “En ze hebben zelfs een systeem waarin ze bijhouden waar de stenen liggen”, vertelt Aviva. “Als er dan wegwerkzaamheden zijn worden de stenen in veiligheid gebracht en later teruggelegd.”

‘Geld mag geen belemmering zijn voor herdenken’

De gemeentelijke subsidie en de werkzaamheden door Spaarnelanden is niet genoeg om het hele project te financieren. “We vragen mensen die stenen aanvragen om als ze het kunnen betalen de stichting te doneren”, zegt Reini. Waar problemen ontstaan, springt de stichting bij. “Een steen kost 150 euro, maar als er meerdere stenen voor een familie moeten komen, dan wordt het wel erg duur natuurlijk.”

Het potje van de stichting is ook bedoeld voor aanvragers die bijvoorbeeld van een uitkering moeten rondkomen. “Of als we slachtoffers tegen komen die geen nabestaanden hebben, waar niemand voor is, waar niemand een kaarsje voor brandt”, vult Aviva aan. “Geld mag nooit een belemmering zijn om te herdenken.”

Soms bedenken de leden van de stichting zelf waar stenen moeten komen, zoals op één van de locaties vorige week donderdag voor de familie Zilversmit bij het voormalig Joods Gemeentegebouw in de Lange Wijngaardstraat. Later blijkt na grondig onderzoek door de stichting dat er nog nabestaanden zijn. Judith Zilversmit wist niet dat ze ondanks dezelfde achternaam ook echt familie is van de Nathanni Zilversmit. Die blijkt de neef van haar opa te zijn.

“Voor deze bijeenkomst kende ik ze niet omdat er in onze familie zoveel mensen zijn vermoord dat het abstract is geworden. Nu ken ik ze wel”, zegt een ontroerde Judith. “Ik heb  nu de gezichten gezien, ik ken hun verhaal en nu is het niet meer abstract en is het fijn dat er een plek is waar ze herdacht worden.”

En soms komt een aanvraag uit een onverwachte hoek. Zoals die van Irene van der Schaaff-Boon voor de familie Jacobs stenen in de Pijntorenstraat. De oudste zoon van deze familie overleeft de oorlog omdat hij kan onderduiken bij de oma van Irene. Het eerbetoon aan de familie is voor haar erg waardevol.

Dat onderzoek naar de nabestaanden door de leden van de stichting is van grote waarde blijkt dus. Dat is ook de reden dat ze de aanvragen voor struikelstenen voor joodse slachtoffers met nog in leven zijnde nabestaanden voorrang geven. Het paarse boek ‘De 102.000 namen’ van het Herdenkingscentrum Kamp Westerbork ligt steevast op tafel bij Reini, als uitgangspunt van het onderzoek. Aviva is zich er sinds het begin van het project nog meer van bewust dat juist haar generatie zich elke dag de geschiedenis en vrijheid moet realiseren. “Dat mensen ontmenselijk worden zoals de nazi’s deden, maakt het mogelijk om elkaar af te maken.”

Confronterend

Reini, Aviva en de andere stichtingsleden gaan ook de wijk in, om contact te leggen met de huidige bewoners. Sinds kort worden ze daarbij geholpen door de organisatie van Open Joodse Huizen Haarlem, die al een goed overzicht heeft. En dat contact met de huidige bewoners en hun buren is soms best een gevoelig onderdeel van hun werkzaamheden. “Soms schrikken die mensen van het idee van struikelstenen voor hun huis. ‘Moet ik dat dan elke dag zien?’ vragen ze zich af. Het heeft wel impact op die bewoners”, weet Aviva ondertussen. Em het is een tijdrovende klus. “Als je 750 joden hebt die je wilt herdenken, dan betekent dat 250 woningen ongeveer”, heeft Reini uitgerekend.

De struikelsteenlegging in Haarlem op 14 april zit alweer vol met adressen. De Duitse kunstenaar Gunter Demnig die de struikelstenen (van oorsprong stolpersteine genoemd, red.) ontworpen heeft, zal er dan bij zijn. En voor het derde moment dit jaar in november zijn al veel aanvragen gedaan. Reini hoopt dat snel de adressen in haar eigen buurt aan de beurt zijn, zodat ze daar in ieder geval nog bij kan zijn.

Advertentie

Voor haar eigen familieleden heeft ze al elders in het land stenen laten leggen, maar dat ze in haar eigen woonomgeving ook de eer aan haar voormalige stadsgenoten kan geven, is voor haar belangrijk. “En ik hoop dat ook als ik misschien niet het einde van dit project meemaak, het wel doorgaat. Die stenen zijn voor eeuwig. De mensen krijgen eindelijk en rustplek met hun naam erop.”

Aviva denkt dat haar medestander kranig genoeg is, maar vindt het een goed idee om de stenen van de buurtgenoten van Reini voorrang te geven. En dat het veel tijd in beslag neemt, neemt ze voor lief. “Gunter Demnig wilde de stenen eerst allemaal zelf leggen en hij wist toen ook dat het er 6 miljoen moesten gaan worden. Je moet er niet teveel bij nadenken.” Gelukkig krijgen Aviva en Reini steeds meer hulp om echt over 10 jaar 733 struikelstenen in Haarlem te realiseren.

Dit delen:

  • Delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Deel op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Deel op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Delen op LinkedIn (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Afdrukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Deel op Pinterest (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • E-mail een link naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Deel op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Delen op telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Twee tieners aangehouden voor explosie woning Schalkwijk

Door Kimberley Luske
24 februari 2026

De politie heeft een 15-jarige jongen en een 18-jarige man aangehouden in het onderzoek naar een explosie bij een woning...

Permacultuurtuin dreigt te verdwijnen onder zandlaag: ‘Alles gaat dan dood’

Permacultuurtuin dreigt te verdwijnen onder zandlaag: ‘Alles gaat dan dood’

Door Kimberley Luske
24 februari 2026

In de bouwplannen van de gemeente Haarlem voor het gebied bij de Korte Verspronckweg staat dat het Permacultuurcentrum blijft behouden,...

Gedempte Oostersingelgracht op de schop: nieuw buurtpark en speel- en sportplekken

Gedempte Oostersingelgracht op de schop: nieuw buurtpark en speel- en sportplekken

Door Kimberley Luske
23 februari 2026

De Gedempte Oostersingelgracht in Haarlem krijgt een nieuwe inrichting met ruimte voor een buurtpark, genaamd de Groene Singel. Dit betekent...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Twee tieners aangehouden voor explosie woning Schalkwijk

24 februari 2026
Permacultuurtuin dreigt te verdwijnen onder zandlaag: ‘Alles gaat dan dood’

Permacultuurtuin dreigt te verdwijnen onder zandlaag: ‘Alles gaat dan dood’

24 februari 2026
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!