• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio

    Spaarne Gasthuis start geen nieuw onderzoek naar hoofdlocatie: ‘Gegevens moeten we nu bespreken’

    Winnaar eerste editie Noord aan Zet bekend: ‘Hoop dat het terras er snel is’

    Winnaar eerste editie Noord aan Zet bekend: ‘Hoop dat het terras er snel is’

    700 kilo illegaal vuurwerk en hennepkwekerijen in beslag genomen in Waarderpolder

    700 kilo illegaal vuurwerk en hennepkwekerijen in beslag genomen in Waarderpolder

    Groen experiment in Grote Houtstraat krijgt mogelijk vervolg

    Vier auto’s in één nacht in brand in Haarlem, politie onderzoekt brandstichting

    Vier auto’s in één nacht in brand in Haarlem, politie onderzoekt brandstichting

    Tieners met skeletmaskers beroven kinderen in Haarlem tijdens Sint-Maarten

    Drie Haarlemmers aangehouden voor berovingen tijdens Sint-Maarten in Schalkwijk

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

    Vernieuwde Haarlemse ijsbaan biedt kansen voor onbekendere sporten

    EDO_Voetbal_in_Haarlem

    EDO wint topper bij Reiger Boys

    F1-weekend Zandvoort rustig verlopen: ‘Recordaantal reizigers vervoerd’

    NS voorbereid op druk F1-weekend: ‘We verwachten 50.000 reizigers per dag’

    NS voorbereid op druk F1-weekend: ‘We verwachten 50.000 reizigers per dag’

    Zandvoort maakt zich op voor F1: ‘In september is het weer lekker rustig’

    Evaluatierapport Formule 1: verspreiding bezoekers in Zandvoort moet dit jaar beter

    Doorlaatpassen F1-weekend kunnen vanaf volgende week worden aangevraagd

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media

    Houtfestival roept op tot actie na afwijzen subsidie

    Een kolkende Bakenessergracht tijdens het Spaarnestad concert

    Spaarnestad concert stopt na tien jaar, EcoFest en bibliotheek grijpen ook naast subsidie: ‘Zwaktebod van de gemeente’

    Zo verliep de Haarlemse Kerstmarkt: 175.000 bezoekers en weinig opstoppingen

    Zo verliep de Haarlemse Kerstmarkt: 175.000 bezoekers en weinig opstoppingen

    Houtfestival trekt ruim twintigduizend bezoekers, toch bijven er zorgen over de toekomst

    Voortbestaan Houtfestival bedreigd na stopzetten subsidie: ‘Loze belofte van burgemeester’

    Organisatie Kerstnachtzang stopt na 50 jaar op het Nieuwe Kerksplein: ‘Niemand wil het overnemen’

    Organisatie Kerstnachtzang stopt na 50 jaar op het Nieuwe Kerksplein: ‘Niemand wil het overnemen’

    Theater De Krocht opent in januari na grote renovatie: ‘Een historisch moment’

    Theater De Krocht opent in januari na grote renovatie: ‘Een historisch moment’

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video
    Kijk terug: Aflevering 2 van Fabian’s Filmexpeditie – De Luxor

    Kijk terug: Aflevering 2 van Fabian’s Filmexpeditie – De Luxor

    Kijk terug: Aflevering 3 van De Huiskamer van Oost – Dick zijn lieve kant

    Kijk terug: Aflevering 3 van De Huiskamer van Oost – Dick zijn lieve kant

    Jazz or No

    Jazz or No 11.44 (14-12-2025)

    Hong Kong Calling

    Hong Kong Calling 14-12-2025

    Luister terug: Hans Klok over zijn Wintercircus in het Reinaldapark in Haarlem

    Luister terug: Hans Klok over zijn Wintercircus in het Reinaldapark in Haarlem

    Luister terug: Auteur Wouter de Jong over zijn nieuwste boek Full Body Thinking

    Luister terug: Auteur Wouter de Jong over zijn nieuwste boek Full Body Thinking

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws

Burgemeesters Haarlem, Bloemendaal en Heemstede: “Het beeld van een jeugdbende herkennen wij zeker niet”

Door Elvis Horn
4 november 2023 - Updated on 6 november 2023
Burgemeesters Haarlem, Bloemendaal en Heemstede: “Het beeld van een jeugdbende herkennen wij zeker niet”

In Haarlem, Bloemendaal en Heemstede is overlast door een groep jongeren op fatbikes al een aantal weken het gesprek van de dag en dat zorgt voor veel onrust in de regio.  Zo wordt in sommige media gesproken van een heuse ‘fatbikebende’ die verantwoordelijk zou zijn voor verschillende incidenten. Door de aandacht is ook een negatief beeld ontstaan over jongeren op een fatbike in het algemeen, en neemt de onrust onder inwoners toe. Daarom komen de drie gemeenten met een statement om het beeld dat is ontstaan in perspectief te plaatsen.

In de statements zeggen burgemeester Jos Wienen van Haarlem, burgemeester Astrid Nienhuis van Heemstede van en waarnemend burgemeester van Bloemendaal Ankie Broekers-Knol dat de jongerenoverlast wordt overschat en dat er voor de groepen die wel overlast geven, maatregelen zijn genomen. “De gemeente en politie krijgen veel vragen over de jeugdoverlast. Ook spreken inwoners hun angst uit over jeugdcriminaliteit en het ontstaan van een jeugdbende. Dat beeld willen we graag nuanceren”, zo staat in het statement.

“De fatbike is een symbool voor jeugdoverlast geworden en dat voedt het beeld dat er één grote bende is die verantwoordelijk is voor een reeks aan overtredingen in de regio”

Burgemeester Jos Wienen in zijn statement namens de gemeente Haarlem

De gemeenten Bloemendaal en  Heemstede zeggen in hun gezamenlijke statement dat er volgens hen geen sprake is van een fatbike-bende. “Het beeld van een jeugdbende herkennen wij zeker niet, er zijn geen gegevens in Heemstede of Bloemendaal die erop wijzen dat er één grote bende actief is.”

Ook in Haarlem is geen sprake van een fatbike-bende, zo blijkt uit het statement van burgemeester Wienen. “Bij verschillende incidenten reden de jongeren die betrokken waren op fatbikes. De fatbike is een symbool voor jeugdoverlast geworden en dat voedt het beeld dat er één grote bende is die verantwoordelijk is voor een reeks aan overtredingen in de regio. Er zijn geen gegevens bij de politie of de gemeente bekend die dat beeld in Haarlem onderbouwen. Er is niets dat daarop wijst.”

ADVERTENTIE

Langer in beeld

In deze statements zeggen de gemeenten dat de herrieschoppers slechts kleine groepjes jongeren zijn. “Kijkend naar jeugdoverlast/jeugdproblematiek gaat het in de gemeente Heemstede om acht jongeren en in de gemeente Bloemendaal om ongeveer tien jongeren. Deze jongeren zijn al langer in beeld, ook al voordat er gesproken werd over de huidige problematiek. De jongeren krijgen al een persoonsgebonden- of groepsaanpak.”

De gemeenten Bloemendaal en Heemstede geven aan dat ze strenge maatregels nemen tegen de jongeren die wel voor overlast zorgen. “Er geldt een samenscholingsverbod op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening in zowel de gemeente Heemstede als Bloemendaal. Politie en BOA’s zien daar streng op toe. Jongeren die meedoen kunnen een hoge boete tegemoet zien. Dit kan al snel oplopen tot enkele honderden euro’s. De burgemeesters zetten gerichte middelen in tegen recidivisten, en leggen waar nodig een last onder dwangsom of zelfs een avondklok op.”

“We hopen dat de acties voldoende zijn om de zorgen van de inwoners weg te nemen”

Oscar Boeder, fractievoorzitter CDA Heemstede

Rob Slewe van Zelfstandig Bloemendaal is een andere mening toegedaan wat betreft een zogenaamde bende. “Achttien jongeren die in beeld zijn gekomen is best veel. Wat betreft het niet bestaan van een fatbike-bende, dat is een kwestie van definitie. Feit is dat er, wellicht in wisselende samenstelling, als groep met zijn allen tegen één wordt opgetreden. Dat je die groep een bende noemt gezien het georganiseerde karakter vind ik niet zo raar”, zegt Slewe tegen haarlem105. Hij is blij dat het probleem in ieder geval wordt erkend door de burgemeester.  “Uit onze gesprekken met bewoners blijkt overigens wel degelijk een toegenomen onveiligheidsbeeld”, voegt Slewe toe.

Oscar Boeder, fractievoorzitter CDA Heemstede vindt de aandacht van de burgemeester noodzakelijk . “We hopen dat de acties voldoende zijn om de zorgen van de inwoners weg te nemen”, aldus Boeder.

‘Geen sprake van een jeugdbende’

De burgemeesters van Bloemendaal en Bloemendaal zijn van mening dat er geen sprake van een jeugdbende is, en dat dit ook niet aantoonbaar is aan de cijfers. “Er is geen sprake van toegenomen jeugdcriminaliteit of een toegenomen onveiligheidsbeeld. Haarlem deelt die visie. “Het beeld dat de politie en de gemeente op dit moment heeft van de situatie in de stad, is niet anders dan anders. Er zijn altijd risico’s, maar die zijn op dit moment niet groter dan bijvoorbeeld een jaar geleden”, zo staat in het statement van Haarlem.

Alle gemeenten laten weten de incidenten zeer serieus te nemen.

Eerder sprak Haarlem105 met VVD fractievoorzitter in Haarlem, Peter van Kessel over het vermeende overlast van jongeren op fatbikes tijdens Haarlem Vandaag. Luister hieronder het interview terug.

Haarlem105 · Peter van Kessel, VVD Haarlem maakt zich zorgen over terroriserende fatbikes-jongeren

Dit delen:

  • Klik om te delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om op Pinterest te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Spaarne Gasthuis start geen nieuw onderzoek naar hoofdlocatie: ‘Gegevens moeten we nu bespreken’

Door Kimberley Luske
17 december 2025

Het Spaarne Gasthuis start geen nieuw onderzoek naar waar de hoofdlocatie van het ziekenhuis moet komen. Dat zei Leon Aarts,...

Winnaar eerste editie Noord aan Zet bekend: ‘Hoop dat het terras er snel is’

Winnaar eerste editie Noord aan Zet bekend: ‘Hoop dat het terras er snel is’

Door Kimberley Luske
17 december 2025

De winnaar van de eerste editie van Noord aan Zet is gisteravond verrast door wethouder Diana van Loenen met een...

700 kilo illegaal vuurwerk en hennepkwekerijen in beslag genomen in Waarderpolder

700 kilo illegaal vuurwerk en hennepkwekerijen in beslag genomen in Waarderpolder

Door Kimberley Luske
17 december 2025

De politie heeft een grote hoeveelheid illegaal vuurwerk en meerdere hennepkwekerijen aangetroffen in een loods aan de Emrikweg in de...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Spaarne Gasthuis start geen nieuw onderzoek naar hoofdlocatie: ‘Gegevens moeten we nu bespreken’

17 december 2025
Winnaar eerste editie Noord aan Zet bekend: ‘Hoop dat het terras er snel is’

Winnaar eerste editie Noord aan Zet bekend: ‘Hoop dat het terras er snel is’

17 december 2025
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!