• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
    Veerplas Festival

    Haarlem105 vandaag de hele dag live vanaf Veerplas Festival

    Minder voedselverspilling dan jaren geleden: ‘Maar we zijn er zeker nog niet’

    Burgemeester Noordwijk benadrukt zorgen college over mogelijke komst AZC Vogelenzang: ‘Maar ze zijn wel goed bezig’

    Omwonenden geïnformeerd over plannen voor asielopvang in Vogelenzang

    Wethouder Bloemendaal over mogelijke komst opvang Tiltenberg: ‘Kans heel groot dat het doorgaat’

    PVV-Statenlid erkent dat hij klimaatactivist aanreed, fractie wijzigt vergadertijd

    Zandvoortse PVV-politicus krijgt taakstraf voor aanrijding XR-demonstrante

    Ondanks meerdere oproepen tot protest tegen mogelijke komst AZC Tiltenberg, avond zeer rustig verlopen

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    Blijft Telstar in de Eredivisie? Volg morgen de speciale live-uitzending op Haarlem105

    Blijft Telstar in de Eredivisie? Volg morgen de speciale live-uitzending op Haarlem105

    Telstar-directeur Leon Annokkée blikt terug op promotiejaar: ‘Iedereen wilde dat we er goed op zouden staan’

    Telstar strijdt komende weken voor behoud plek Eredivisie: ‘Je moet een beetje geluk hebben’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Nu al tienduizenden mensen in Zandvoort, burgemeester Moolenburgh in zijn nopjes: “We zijn een klein dorp maar met een enorme uitstraling”

    Weekendtickets laatste Dutch Grand Prix in Zandvoort uitverkocht: ‘Vrijdag gaat ook snel’

    Inbreker op heterdaad betrapt in Bloemendaal

    Inbreker op heterdaad betrapt in Bloemendaal

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
    Veerplas Festival

    Haarlem105 vandaag de hele dag live vanaf Veerplas Festival

    Haarlem trekt 15.000 euro uit voor nachtcultuur voor jongeren onder 18: ‘Weinig initiatieven’

    Van kritiek op het bier naar een eigen stage: zo ontstond de Veteranenbar op het Veerplas Festival

    Van kunstproject tot stadsfestival: Haarlem viert 100 jaar Marilyn Monroe

    Nieuwe voorzitter Bevrijdingspop ziet grote uitdagingen: ‘Als je een slecht jaar hebt, kan festival wankelen’

    Nieuwe voorzitter Bevrijdingspop ziet grote uitdagingen: ‘Als je een slecht jaar hebt, kan festival wankelen’

    Libris-winnaar Bert Natter zaterdag in boekhandel Blokker: ‘Iedereen in het boek vreest voor zijn leven’

    Libris-winnaar Bert Natter zaterdag in boekhandel Blokker: ‘Iedereen in het boek vreest voor zijn leven’

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video
    De Muggenbult #23 – Zien en gezien worden

    De Muggenbult #30 – Alpe d’Huez

    Luister terug: Schrijver Mark Stokmans volgende week op bezoek in Haarlem

    Luister terug: Schrijver Mark Stokmans volgende week op bezoek in Haarlem

    Van kritiek op het bier naar een eigen stage: zo ontstond de Veteranenbar op het Veerplas Festival

    Jazz or No

    Jazz or No 12.17 ( 07-06-2026 )

    Hong Kong Calling

    Hong Kong Calling (06-06-2026)

    Omwonenden geïnformeerd over plannen voor asielopvang in Vogelenzang

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Cultuur & Media

Laatste keer joods gemeentegebouw in deze staat trekt massaal publiek: ‘Niet verwacht’

Door Michael van der Putten
5 mei 2023
Laatste keer joods gemeentegebouw in deze staat trekt massaal publiek: ‘Niet verwacht’

Ruim tachtig mensen stonden te wachten om naar binnen te gaan. Zij benutten gisteren tijdens ‘Open Joodse Huizen’ voorlopig de laatste kans om het joods gemeentegebouw in de Lange Wijngaardstraat te bewonderen. Het inmiddels vervallen gebouw diende tot het einde van de Tweede Wereldoorlog als centrum voor de joodse gemeenschap in de stad en wordt de komende jaren in ere hersteld.

“Helaas, u moet nog even buiten wachten”, zegt een medewerker bij de ingang. “Er mogen maximaal vijftig mensen tegelijk binnen zijn van de brandweer. U moet dus een half uurtje wachten op de volgende rondleiding.” De wachtenden horen de mededeling aan en installeren zich voor een moment van rust in de stralende zon.

“Nergens had je eind negentiende eeuw zo’n joods gemeentegebouw met zoveel functies”

Marije du Pau, Stadsherstel Amsterdam

Binnen worden de eerste vijftig mensen opgevangen door kunsthistoricus en kenner van het gebouw Wim de Wagt die mede de rondleidingen verzorgd. Ook Marije du Pau van Stadsherstel Amsterdam is aanwezig. Deze monumentreddende organisatie zal het pand de komende jaren opknappen.

Tekst gaat door onder de foto.

“Dit is een uniek pand in Nederland”, vertelt Du Pau. “Nergens had je eind negentiende eeuw zo’n joods gemeentegebouw met zoveel functies. Zo werd er vergaderd, was er een kleine synagoge, kinderen kregen er joodse les en er werden feesten gevierd. Het was uniek.”

Begin dit jaar maakte Haarlem 105 deze reportage met Wim de Wagt. Tekst loopt door onder de video. 

De groep geïnteresseerden heeft zich inmiddels in een van de ruimtes geposteerd waar De Wagt zijn rondleiding begint. Hij spreekt over de functie van het gemeentegebouw en geeft uitleg bij foto’s van rabbijnen. Door de sfeer en verhalen lijkt het pand weer even tot leven te komen.

“Die mensen zijn er dus niet meer, dat geeft kippenvel”

Anneke Idema, bezoeker

“Tot aan 1942 diende het gebouw”, vervolgt De Wagt in een van de twee grote zalen. “Vanaf het voorjaar verdwenen alle joden uit de stad, of ze doken onder. Zo ook de bewoners van de naastgelegen conciërgewoning, waar het echtpaar Zilversmit met hun dochter Friederika woonden.”

Op de onderstaande foto staat De Wagt bij een foto van Friederika, waarschijnlijk gemaakt op diezelfde plek bij dat raam. Haar echtgenoot David Goud maakte foto’s waarvan er een aantal bewaard zijn gebleven. Drie weken voor hun deportatie verloofden ze en in Kamp Westerbork trouwden ze. Geen van hen zou de oorlog uiteindelijk overleven.

De groep hoort het verhaal aan. Eén van hen is Anneke Idema: “Je ziet de foto’s en intussen denk je: die mensen zijn er dus niet meer. Wat moet er toch een angst zijn geweest voor die mensen. Dat geeft wel kippenvel.”

“De plafonds zijn zes meter hoog en op de muren zit nog het originele behang uit 1888”

Wim de Wagt, kunsthistoricus

Juist om die verhalen levend te houden wordt het pand en de monumentale onderdelen in ere hersteld. Na de Tweede Wereldoorlog is het gebouw verkocht aan de gemeente. Nadat de verkeerspolitie er huist, komen er, gedoogd door de gemeente, vanaf de jaren 70 krakers in.

“Toch ademt het pand nog de grandeur van wat het ooit was”, zegt De Wagt, staand in de mooiste ruimte van het gebouw. “De plafonds zijn ruim zes meter hoog en op de muren zit nog het originele behang uit 1888.”

“Dit is heel bijzonder en een van de mooiste stukken van Haarlem”, zegt Ben Blocq die geïnteresseerd is in joodse erfgoed. “Je kijkt in het verleden. Het is heel bijzonder om te beseffen wat hier allemaal heeft plaatsgevonden en wat er niet meer is. Je voelt wat je mist.”

In ere hersteld

“In 2025 moeten de herstelwerkzaamheden klaar zijn”, besluit Du Pau. “Stichting Joods gemeentegebouw Haarlem gaat de zalen in gebruik nemen. Daar komt een cultureel educatief centrum met een tentoonstelling over het joodse leven in Haarlem. Daarnaast komen kantoorruimte en vijf appartementen. We hopen dat alles in 2025 klaar is. En, mochten er mensen geïnteresseerd zijn in wat we doen: we zijn nog op zoek naar fondsen die mee willen helpen het pand in ere te herstellen.”

Tekst gaat door onder de foto.

De Wagt is intussen klaar met de rondleiding en wijst iedereen de uitgang. Onder de indruk wordt er zacht nagepraat. De Wagt snelt naar zijn tas, haalt er een broodje uit en begint te eten. Maar veel tijd voor de lunch heeft hij niet, buiten staan de belangstellenden alweer te dringen om naar binnen te gaan.

Dit delen:

  • Delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Deel op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Deel op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Delen op LinkedIn (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Afdrukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Deel op Pinterest (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • E-mail een link naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Deel op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Delen op telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Veerplas Festival

Haarlem105 vandaag de hele dag live vanaf Veerplas Festival

Door Wessel van Opstal
13 juni 2026

Haarlem105 is vandaag de hele dag live aanwezig bij de achtste editie van het Veerplas Festival. Van 12.00 tot 23.00...

Minder voedselverspilling dan jaren geleden: ‘Maar we zijn er zeker nog niet’

Door Kimberley Luske
12 juni 2026

Uit recente cijfers van het Voedingscentrum blijkt dat we landelijk gezien minder voedsel weggooien dan drie jaar geleden. Van 36...

Rugbyclub Haarlem wint titel Sportaccommodatie van het jaar: ‘Laatste wens kan in vervulling gaan’

Rugbyclub Haarlem wint titel Sportaccommodatie van het jaar: ‘Laatste wens kan in vervulling gaan’

Door Kimberley Luske
11 juni 2026

Rugbyclub RFC Haarlem is uitgeroepen tot Sportaccommodatie van het jaar 2026. Uit vijf genomineerden kwam de Haarlemse club gisteravond als...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Veerplas Festival

Haarlem105 vandaag de hele dag live vanaf Veerplas Festival

13 juni 2026
De Muggenbult #23 – Zien en gezien worden

De Muggenbult #30 – Alpe d’Huez

12 juni 2026
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!