Een half jaar na oplevering wordt Natuurbrug Zandpoort al volop door planten en dieren gebruikt, zelfs soorten die op zo’n korte termijn niet werden verwacht.
Camerabeelden en tellingen bewijzen de eerste successen van de nieuwe verbinding tussen Nationaal Park Zuid-Kennemerland en de Amsterdamse Waterleidingduinen. Was de Natuurbrug in december 2013 nog een kale zandvlakte, nu groeien er vele waardevolle mooie duinplanten zoals het duinviooltje, kromhals, kruipend stalkruid en rolklaver. Ook zoogdieren hebben de brug gevonden, er lopen regelmatig vossen en konijnen voorbij. Net als de (vrij algemeen voorkomende) libellen, bijen, vlinders en sprinkhanen.
Blij verrast zijn de medewerkers en vrijwilligers van Natuurmonumenten, PWN en Waternet met de snelle komst van zeldzamere soorten op de brug. Bedreigde rode lijst soorten zoals de kleine parelmoervlinder, duinparelmoervlinder, bruin blauwtje en de blauwvleugelsprinkhaan hebben zij inmiddels gezien. De grootste verrassing onder de brugbezoekers is de zeldzame harkwesp. Helaas is de bastaardzandloopkever nog niet op de brug aangetroffen, daar was wel op gehoopt. Ook de zandhagedis is nog niet gearriveerd. Dat laatste is logisch want het terrein is nog te open voor deze soort.
Op de brug is een tijdelijk schrikdraad geplaatst. Dit om te voorkomen dat de populatie damherten uit de Waterleidingduinen overlast kan veroorzaken. Uit de camerabeelden blijkt dat dit goed werkt. We zien dat vossen en konijnen geen last hebben van de draad en gewoon oversteken.
Natuurbrug Zandpoort is een ecologische- en recreatieve verbinding die in samenwerking tussen Provincie Noord-Holland, Waternet, PWN Puur Water en Natuur, Natuurmonumenten, Nationaal Park Zuid-Kennemerland en gemeente Zandvoort tot stand is gekomen. De brug werd mede mogelijk gemaakt met steun van de Nationale Postcode Loterij en het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling(EFRO) van de Europese Unie.
Het is de eerste brug in een serie van drie die in totaal 7000 hectare duinnatuur met elkaar verbindt. Momenteel worden voorbereidingen getroffen voor de aanleg van Natuurbrug Zeepoort over de Zeeweg bij Bloemendaal en Natuurbrug Duinpoort over de spoorverbinding tussen Zandvoort en Haarlem.
foto: harkwesp