Het debat over het Haarlemse parkeerbeleid blijft de gemoederen bezighouden. Burgemeester Jos Wienen liet onlangs in de raadsvergadering weten dat het nieuwe parkeerbeleid niet eerder dan april vastgesteld gaat worden, om de optie voor een tweede referendum open te houden. Eerder werd het plan al drie maanden uitgesteld naar maart.
Voor Edwin Vermaire van de Facebookgroep ‘Haarlem Betaald Parkeren’ – bestaande uit zo’n 5000 leden – is dat goed nieuws. “Wij vinden dat de Haarlemse inwoners de mogelijkheid moeten krijgen om mee te beslissen over wat er met betrekking tot betaald parkeren in Haarlem gaat.”
Luister hier het hele interview met Vermaire terug bij Haarlem Vandaag. Tekst gaat verder onder het fragment.
Die mogelijkheid werd volgens Vermaire door de planning in eerste instantie om zeep geholpen: “Zowel de parkeerverordening als de nieuwe parkeerplannen waren in één vergadering gepland”, legt hij uit. “Als je een inleidend verzoek wilt doen voor een referendum, dan moeten er minstens vijf dagen tussen zitten voordat het betreffende onderwerp in vergadering besproken wordt.”
Canadees parkeren
Hoewel er volgens Vermaire nog steeds een kloof zit tussen de gemeente en de Haarlemse inwoners, heeft hij wel de indruk dat de ideeën van zijn Facebookgroep serieuzer worden genomen. “Ze zijn ons op een aantal punten wel degelijk tegemoet gekomen”, zegt Vermaire. Bijvoorbeeld voor het ‘Canadees parkeren’, met twee wielen op de stoep. “Dat willen ze gaan legaliseren waar dat mogelijk is.”
Lees ook: Gemeente Haarlem schuift nieuwe parkeernota door naar volgend jaar: ‘Maart is het voornemen’
Ook noemt Vermaire het realiseren van parkeergarages aan de rand van de stad. “Maar als over de nieuwe plannen wederom het sausje van betalen wordt neergelegd, dan ga je terug naar ‘betalen voor een plekje die je niet krijgt’.”
Goede plannen
Hij benadrukt dat de discussie niet moet draaien om het afdwingen van een referendum, maar om het ontwikkelen van goede plannen: “Als tachtig procent geen referendum wil, wie zijn wij om te zeggen dat dat moet? Het gaat om koste wat het kost met goede plannen komen. En niet met de stelling dat als we gaan betalen, de parkeerdruk naar beneden gaat.”
Vermaire verwacht deze maand al een inkijkje te krijgen in de plannen van de gemeente. “Die gaan we in de Facebookgroep zetten en dan kunnen de Haarlemmers hun mening geven, onze mening aanhoren en zelf het plan doorlezen.”
Lees ook: Haarlemse raad over eerste stappen naar nieuw parkeerbeleid: ‘Kom met cijfers’ – Haarlem105