• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio

    Recordaantal deelnemers bij Haarlemse Lichtjeswandeling

    Scholen regio herkennen zorg over schrijfvaardigheid: ‘Geen vanzelfsprekendheid meer’

    Scholen regio herkennen zorg over schrijfvaardigheid: ‘Geen vanzelfsprekendheid meer’

    Zelfrijdende pendelbussen mogelijk tussen Hoofddorp en Tradepark Schiphol: ‘In San Francisco rijden al taxi’s zonder chauffeur’

    Wethouder start pilot tegen parkeeroverlast Bentveld, voor kerst nieuwe borden geplaatst: ‘Proef van een jaar’

    Wethouder start pilot tegen parkeeroverlast Bentveld, voor kerst nieuwe borden geplaatst: ‘Proef van een jaar’

    Wethouder Robbert Berkhout is blij met het Haarlemse resultaat tijdens het NK Tegelwippen

    Wethouder Robbert Berkhout is blij met het Haarlemse resultaat tijdens het NK Tegelwippen

    Nieuwe bushaltes op de Gedempte Oostersingelgracht en het Kennemerplein

    Nieuwe bushaltes op de Gedempte Oostersingelgracht en het Kennemerplein

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

    Vernieuwde Haarlemse ijsbaan biedt kansen voor onbekendere sporten

    EDO_Voetbal_in_Haarlem

    EDO wint topper bij Reiger Boys

    F1-weekend Zandvoort rustig verlopen: ‘Recordaantal reizigers vervoerd’

    NS voorbereid op druk F1-weekend: ‘We verwachten 50.000 reizigers per dag’

    NS voorbereid op druk F1-weekend: ‘We verwachten 50.000 reizigers per dag’

    Zandvoort maakt zich op voor F1: ‘In september is het weer lekker rustig’

    Evaluatierapport Formule 1: verspreiding bezoekers in Zandvoort moet dit jaar beter

    Doorlaatpassen F1-weekend kunnen vanaf volgende week worden aangevraagd

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media

    Recordaantal deelnemers bij Haarlemse Lichtjeswandeling

    Renovatie Bakenessertoren bekroond met Haarlemse architectuurprijs

    Kijk terug: Samenvatting live uitzending Sinterklaas intocht Haarlem 2025

    Sinterklaas tijdens de intocht in Haarlem

    Waar wordt Sinterklaas in de regio gevierd?

    Vacature ervaren redacteur (36 uur)

    Haarlem105 niet ‘noodlijdend’, financiële steun nodig om continuïteit en kwaliteit te waarborgen

    Hannes Kuiper (79) overleden: kunstenaar, muzikant en markant Haarlems gezicht

    Hannes Kuiper (79) overleden: kunstenaar, muzikant en markant Haarlems gezicht

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video

    Recordaantal deelnemers bij Haarlemse Lichtjeswandeling

    Zelfrijdende pendelbussen mogelijk tussen Hoofddorp en Tradepark Schiphol: ‘In San Francisco rijden al taxi’s zonder chauffeur’

    Tien genomineerden Lieven de Key-penning bekend: ‘Hele diverse projecten’

    Luister terug: Winnend architect Dennis van Veen over restauratie Bakenessertoren

    Stem Harry Mulisch nog één keer te horen op de Grote Markt door AI

    Stem Harry Mulisch nog één keer te horen op de Grote Markt door AI

    Renovatie Bakenessertoren bekroond met Haarlemse architectuurprijs

    Kijk terug: Samenvatting live uitzending Sinterklaas intocht Haarlem 2025

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Haarlem

Vrouwelijke overheersing bij Haarlemse gemeenteraadsverkiezingen: “De stad heeft gesproken”

Door Geja Sikma
21 maart 2022
Vrouwelijke overheersing bij Haarlemse gemeenteraadsverkiezingen: “De stad heeft gesproken”

Stemmen tellen in Haarlem - Haarlem105

Meer dan de helft van de Haarlemse stemmers heeft vorige week gekozen voor één van de 142 vrouwelijke kandidaten op de kieslijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. En dat terwijl er bijna honderd meer mannen op de lijsten van de politieke partijen stonden. Dat blijkt uit telling van NH Nieuws/Haarlem105. Het lijkt erop dat ook meer vrouwen zetels krijgen in de nieuwe gemeenteraad. Grote vraag is nu of ook het college van burgemeester en wethouders een afspiegeling van deze uitslag gaat krijgen. 

In totaal hadden 383 personen zich verkiesbaar gesteld voor de achttien deelnemende partijen in Haarlem. Daarvan zijn 142 vrouw en 241 man. Van de 66.773 geldig uitgebrachte stemmen gaat maar liefst 56,37 procent naar de veel vrouwelijke politici, zo blijkt uit het tellen van de voorkeursstemmen. De Haarlemse kiezers geven een duidelijk statement: het gemeentebestuur moet vrouwelijker worden.

In de top tien van meeste voorkeursstemmen buiten de lijsttrekkers om, staan dan ook 9 vrouwen. Ziggy Klazes van GroenLinks spant hierin de kroon met 2840 voorkeursstemmen, gevolgd door Ienke Verhoeff van de PvdA. Alleen PvdA’er Maarten Wiedemeijer komt in deze top tien voor.

Klazes is erg blij dat zoveel vrouwen zo hoog scoren: “Ik roep al jaren dat we meer aan het stuur moeten gaan zitten en moeten durven.” Ze is trots dat zij en de andere vrouwelijke kandidaten zoveel vertrouwen hebben gekregen. “De stad heeft gesproken.” Ook is ze benieuwd of dit de toon van de debatten zal beïnvloeden.

De komende weken moet duidelijk worden of dit zich ook vertaald in de samenstelling van de gemeenteraad én een vrouwelijkere college van burgemeester en wethouders. Het ziet er wel naar uit dat voor het eerst in de geschiedenis met 21 tegen 18 zetels een meerderheid aan vrouwen in de Haarlemse gemeenteraad zitting gaan nemen. Dat is nog even afhankelijk van de verdeling van de wethouderportefeuilles en welke gekozen kandidaten daarvoor in aanmerking komen.

Ook zijn er twee vrouwen die met voorkeursstemmen zijn verkozen, die al hebben aangegeven niet in gemeenteraad zitting te nemen. Zo kreeg Sterre Marrée voor de Actiepartij de meeste stemmen, meer dan de mannelijke nummer 1 en 2. Maar zij heeft al aangegeven niet in de gemeenteraad zitting te willen nemen, omdat ze te weinig ervaring heeft. Ze zal als schaduwraadslid wel politieke vlieguren gaan maken. Sterre is bekend geworden van haar acties tegen de hinderlijke demonstranten bij de abortuskliniek.

ADVERTENTIE

Ook Renske Leijten gaat niet voor de SP de Haarlemse raad vertegenwoordigen. Zij stond als laatste op de kieslijst, als zogenaamde lijstduwer om de partij een boost te geven.

Feministische meetlat

Bijzondere vermelding na de feministische meetlat van NH Nieuws/Haarlem105 is er voor Meryem Çimen. Als lijsttrekker van D66 kreeg zij met 5083 rode vakjes uiteindelijk de meeste stemmen van alle kandidaten. “Heel eervol”, is haar eerste reactie. Zij kiest er in ieder geval voor om ook daadwerkelijk fractievoorzitter van haar partij in de raad te worden. Van de 18 deelnemende partijen in Haarlem, hadden slechts vijf een vrouwelijke lijsttrekker.

Dat er zo massaal op de vrouwelijke kandidaten gestemd is, is volgens Çimen ook wel eens tijd. “Ik vreesde in aanloop naar de verkiezingen dat de Nederlandse gemeenteraden toch weer zo grijs, mannelijk en geprivilegieerd zou worden, maar Haarlem heeft een duidelijke keuze gemaakt.”

Overigens heeft Çimen samen met twee andere kandidaten An-Jes Oudshoorn en Thessa van der Windt meer dan driekwart van de D66-stemmen binnengehaald.

Opvallend is verder dat Sterre Marrée voor de Actiepartij de meeste stemmen kreeg, meer dan de mannelijke nummer 1 en 2. Maar zij heeft al aangegeven niet in de gemeenteraad zitting te willen nemen, omdat ze te weinig ervaring heeft. Ze zal als schaduwraadslid wel politieke vlieguren gaan maken. Sterre is bekend geworden van haar acties tegen de hinderlijke demonstranten bij de abortuskliniek.

Stem op een Vrouw

In 2017 is een vrijwillige organisatie Stem op een Vrouw actief om meer vrouwen in de politiek te krijgen. Uit hun onderzoek in januari van dit jaar blijkt dat de afgelopen vier jaar slechts in zeven gemeenten in Nederland meer dan de helft van de raadsleden vrouwelijk was. Twee daarvan waren de Noordhollandse gemeenten Blaricum en Amsterdam.

Momenteel wordt naar aanleiding van de definitieve vaststelling van de uitslagen onderzocht hoe de verhoudingen na de verkiezingen liggen. Volgens voorzitter Devika Pariman van Stem op een Vrouw wordt dat eerst onderzocht bij de grootste 70 gemeenten. “En we constateren nu al dat er veel meer gemeenteraden zijn met een vrouwelijke meerderheid.”

Dit delen:

  • Klik om te delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om op Pinterest te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
Dit is een bericht van de gemeenschappelijke nieuwsredactie

ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Recordaantal deelnemers bij Haarlemse Lichtjeswandeling

Door Jelle Schmidt
22 november 2025

De Haarlemse Lichtjeswandeling trok gisteravond een recordaantal van zo’n vierduizend bezoekers. De sfeervolle avondwandeling verraste deelnemers opnieuw met lichtacts en...

Wethouder start pilot tegen parkeeroverlast Bentveld, voor kerst nieuwe borden geplaatst: ‘Proef van een jaar’

Wethouder start pilot tegen parkeeroverlast Bentveld, voor kerst nieuwe borden geplaatst: ‘Proef van een jaar’

Door Noémi Prent
21 november 2025

De gemeente Zandvoort zegt nog voor de kerst de eerste maatregelen tegen de parkeeroverlast in Bentveld te nemen. Aan de...

Wethouder Robbert Berkhout is blij met het Haarlemse resultaat tijdens het NK Tegelwippen

Wethouder Robbert Berkhout is blij met het Haarlemse resultaat tijdens het NK Tegelwippen

Door Brecht van Groen
21 november 2025

Ruim 200 gemeenten deden mee aan de zesde editie van het NK Tegelwippen, en ook Haarlem trok vol enthousiasme tegels...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Recordaantal deelnemers bij Haarlemse Lichtjeswandeling

22 november 2025
Scholen regio herkennen zorg over schrijfvaardigheid: ‘Geen vanzelfsprekendheid meer’

Scholen regio herkennen zorg over schrijfvaardigheid: ‘Geen vanzelfsprekendheid meer’

22 november 2025
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!