• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio

    Iets meer sociale huurwoningen in regio Haarlem toegewezen aan statushouders

    Zitting voormalig postkantoor Binnenweg: ‘Gemeente niet consequent in besluit monumentenstatus’

    Zitting voormalig postkantoor Binnenweg: ‘Gemeente niet consequent in besluit monumentenstatus’

    “Stranddag Zandvoort tot nu toe soepel verlopen”

    Gratis pendelbus naar strand Bloemendaal en Zandvoort komende zomer

    Haarlemmer rijdt woensdag weer naar Oekraïense grens: ‘Blijft hard nodig’

    Explosie bij woning in Haarlem: politie onderzoekt tweede incident binnen een week

    Verkoopprijzen woningen blijven stijgen in de regio, maar minder sterk: ‘Meer keuze voor starters’

    Verkoopprijzen woningen blijven stijgen in de regio, maar minder sterk: ‘Meer keuze voor starters’

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

    Vernieuwde Haarlemse ijsbaan biedt kansen voor onbekendere sporten

    EDO_Voetbal_in_Haarlem

    EDO wint topper bij Reiger Boys

    F1-weekend Zandvoort rustig verlopen: ‘Recordaantal reizigers vervoerd’

    NS voorbereid op druk F1-weekend: ‘We verwachten 50.000 reizigers per dag’

    NS voorbereid op druk F1-weekend: ‘We verwachten 50.000 reizigers per dag’

    Zandvoort maakt zich op voor F1: ‘In september is het weer lekker rustig’

    Evaluatierapport Formule 1: verspreiding bezoekers in Zandvoort moet dit jaar beter

    Doorlaatpassen F1-weekend kunnen vanaf volgende week worden aangevraagd

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media

    Recordaantal deelnemers bij Haarlemse Lichtjeswandeling

    Renovatie Bakenessertoren bekroond met Haarlemse architectuurprijs

    Kijk terug: Samenvatting live uitzending Sinterklaas intocht Haarlem 2025

    Sinterklaas tijdens de intocht in Haarlem

    Waar wordt Sinterklaas in de regio gevierd?

    Vacature ervaren redacteur (36 uur)

    Haarlem105 niet ‘noodlijdend’, financiële steun nodig om continuïteit en kwaliteit te waarborgen

    Hannes Kuiper (79) overleden: kunstenaar, muzikant en markant Haarlems gezicht

    Hannes Kuiper (79) overleden: kunstenaar, muzikant en markant Haarlems gezicht

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video
    Rector Jan Henk van der Werff van het Stedelijk Gymnasium over de online open dag voor achtstegroepers

    Luister terug: Graham Kolk over de publieksprijs voor de her-verbouwing van het Stedelijk Gymnasium

    Jazz or No

    Jazz or No 11.41 (23-11-2025)

    Hong Kong Calling

    Hong Kong Calling 23-11-2025

    Huib (7) krijgt eigen speciaalbier om geld op te halen voor onderzoek naar zijn spierziekte

    Recordaantal deelnemers bij Haarlemse Lichtjeswandeling

    Zelfrijdende pendelbussen mogelijk tussen Hoofddorp en Tradepark Schiphol: ‘In San Francisco rijden al taxi’s zonder chauffeur’

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Zandvoort

Architect neemt ons mee naar boven in de watertoren: “Het uitzicht is fenomenaal! Je ziet IJmuiden, Haarlem en zelfs Rotterdam”

Door Maurice Blaauw
6 november 2022
Architect neemt ons mee naar boven in de watertoren: “Het uitzicht is fenomenaal! Je ziet IJmuiden, Haarlem en zelfs Rotterdam”

Architect Kees Draisma bovenin de watertoren

Kerst 2024 vieren in de Zandvoortse watertoren? Architect en inwoner van Zandvoort Kees Draisma vindt dit een realistisch doel. “We gaan eind dit jaar de vergunningsaanvraag indienen en kunnen dan hopelijk in het tweede of derde kwartaal van volgend jaar beginnen met de bouw.” Er moet een hoop gebeuren aan de watertoren. Slecht metselwerk en de brand in 2001 hebben ervoor gezorgd dat de toren er nu slecht bij staat. Toch is Draisma positief: hij neemt ons mee naar boven en vertelt trots over de plannen.

“Wij nemen de buurt nu al zo goed mogelijk mee in de plannen, en hopen hierdoor dat alles voorspoedig verloopt”, vertelt Draisma. Zo deden ze onlangs tijdens een buurtbijeenkomst hun plannen uit de doeken. “Deze vallen zeer goed, ik krijg vanuit heel Zandvoort positieve reacties”, zegt de architect.

Bovenop de watertoren laat hij het prachtige uitzicht zien en vertelt hij dat het moeilijk is om niet alles van glas te bouwen. “Het uitzicht is fenomenaal, 360 graden, de zee, Amsterdamse waterleiding duinen, Zandvoort ,IJmuiden, Haarlem en Den Haag je ziet het allemaal”, roept een duidelijk opgewekte Draisma.

Tekst gaat door na de video over het uitzicht.

Door zogeheten ribben langs de toren te plaatsen blijft de ‘look en feel’ hetzelfde. “Hierdoor zijn er veel ramen, maar doordat je altijd in een hoek tegen de toren aan kijkt zie je dit door de ribben niet”, vertelt Draisma. Het idee komt van een ander gebouw, ontworpen door de originele architect van de watertoren J. Zietsma. “Wij hebben al zijn gebouwen geanalyseerd, om zo dicht mogelijk bij zijn ontwerpstijl van die tijd te blijven.”

Desondanks wordt er ook heel veel nieuw gemaakt en gebouwd. “Helaas hebben veel onderdelen die wij wilden hergebruiken de tand des tijds niet doorstaan, hierdoor zijn wij genoodzaakt om deze opnieuw te laten maken”, vertelt de architect. Tijdens de klim omhoog in de watertoren zijn de scheuren in de toren goed te zien.

Tekst gaat door na video waarin Draisma meer vertelt over de staat van de toren en hergebruik van materiaal.

 

Door de slechte staat van de buitenmuren moeten deze helemaal opnieuw worden gebouwd. Deze komen 60 centimeter breder terug. “Dit mag volgens het bestemmingsplan en zorgt ervoor dat de inhoud groot genoeg is zodat de toren los van andere bebouwing kan komen te staan.”

In 2001 woedde er een grote brand wat volgens architect Draisma de nekslag is geweest. “Maar al eerder kwamen er scheuren, dat komt omdat er bij de bouw geen rekening is gehouden met uitzetting van de stenen. Het water koelde de muren waardoor deze toen niet uitzette. Nu het water eruit is gebeurt dit niet, waardoor je scheuren ziet ontstaan, vooral aan de kant waar de zon het langst op schijnt. Maar ook de periode dat de toren gekraakt is geweest heeft niet mee geholpen”, legt Draisma uit.

ADVERTENTIE
Architect Kees Draisma loopt door de watertoren

Toch kan er ook heel veel wel worden hergebruikt. Zo blijft de imposante trap, de originele betonnen structuur en is het waterverdeelstation in de kelder een van de pronkstukken in de nieuwe toren. Ook fantaseert Draisma hardop over hoe sommige robuuste leiding pronkstukken kunnen worden van luxe keukens.

Uiteindelijk komen er elf luxe appartementen. “De prijs loopt op per verdieping en het bovenste penthouse is helaas alleen voor de ‘happy few’”, vervolgt Draisma. Die daarna grapt dat als je dit uitzicht nog een keer wil bewonderen je maar vrienden moet worden met de nieuwe eigenaar.

Architect Kees Draisma bij een leiding in de toren

De nieuwe eigenaar van het nog te bouwen penthouse heeft wel een verplichting bij het betrekken van zijn of haar woning, vervolgt Draaisma: “De Zandvoortse vlag wappert altijd bovenin de toren en de nieuwe bewoner moet dit in stand houden. Tijdens de Formule 1 moet er natuurlijk een zwartwit geblokte vlag wapperen en met de Zandvoort Pride de regenboogvlag.” Deze traditie wordt al jaren in stand gehouden en zelfs de bewoners die de watertoren gekraakt hadden deden hier aan mee door een piratenvlag op te hangen.

Dit delen:

  • Klik om te delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om op Pinterest te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram

ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Iets meer sociale huurwoningen in regio Haarlem toegewezen aan statushouders

Door Noémi Prent
26 november 2025

In de regio Haarlem is in 2023 een groter deel van de vrijgekomen corporatiewoningen toegewezen aan huishoudens met een of...

Zitting voormalig postkantoor Binnenweg: ‘Gemeente niet consequent in besluit monumentenstatus’

Zitting voormalig postkantoor Binnenweg: ‘Gemeente niet consequent in besluit monumentenstatus’

Door Noémi Prent
26 november 2025

De Raad van State boog zich gisteren over de vraag of het oude postkantoor aan de Binnenweg wel terecht een...

“Stranddag Zandvoort tot nu toe soepel verlopen”

Gratis pendelbus naar strand Bloemendaal en Zandvoort komende zomer

Door Noémi Prent
26 november 2025

Volgende zomer kunnen strandgangers gebruikmaken van een gratis pendelbus naar de stranden van Bloemendaal en Zandvoort. De provincie Noord-Holland werkt...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Iets meer sociale huurwoningen in regio Haarlem toegewezen aan statushouders

26 november 2025
Zitting voormalig postkantoor Binnenweg: ‘Gemeente niet consequent in besluit monumentenstatus’

Zitting voormalig postkantoor Binnenweg: ‘Gemeente niet consequent in besluit monumentenstatus’

26 november 2025
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!