Hans Boutellier is bijzonder hoogleraar polarisatie en veerkracht aan de Vrije Universiteit van Amsterdam en geeft aanstaande zondag een lezing in de dorpskerk in Bloemendaal. De lezing maakt onderdeel uit van ‘Wij zijn de tijden’: een serie lezingen en gesprekken over actuele onderwerpen die de wereld en haar bewoners vandaag de dag bezighouden, zo vertelt hij tijdens Haarlem Vandaag.
Boutellier baseert de lezing op zijn recent verschenen boek Het nieuwe Westen, dat gaat over identiteitspolitiek en polarisatie. De lezing van aanstaande zondag gaat over ‘samenleven in een verdeelde samenleving’. “Vooral over hoe we in deze tijd op een bepaalde manier steeds meer vijandig tegenover elkaar staan. Een soort van vijandigheid is best wel normaal geworden”, stelt de hoogleraar. “Zeker internationaal, maar ook in de Nederlandse verhoudingen.”
Luister hieronder het hele interview terug. Tekst gaat verder onder het fragment
Volgens Boutellier wordt de vijandigheid vooral aangewakkerd door de groeiende ‘ik-cultuur’. Hij legt uit dat op het moment dat identiteit -‘wie ben ik, wie ben jij, ik ben niet zoals jij’- centraal komt te staan in een samenleving, het risico groot is dat mensen tegenover elkaar komen te staan. “Eigen emotie eerst”, licht hij toe. “Het is prima om anders te denken in een samenleving, maar het wordt wel problematisch als die vijandigheid ontstaat.”
De lezing vindt aanstaande zondag 30 maart plaats om 16.00 uur n de dorpskerk in Bloemendaal. De toegang is gratis.