Museum van de Geest opent vandaag een nieuwe tentoonstelling over de geschiedenis van de zorg in de Tweede Wereldoorlog. ‘Who Cares?’, zoals de expositie heet, vertelt het verhaal van slachtoffers en helden binnen de psychiatrie en verstandelijke gehandicaptenzorg tijdens de oorlog. De tentoonstelling is tot het einde van dit jaar te zien.
De tentoonstelling is geopend vanwege 80 jaar vrijheid, een belangrijke mijlpaal volgens voorzitter van de raad van toezicht van het Museum van de Geest Stephan Valk. “We laten twee dingen zien. De afschuw van de Tweede Wereldoorlog en kracht die mensen hebben gehad om die periode te overleven. En van de prachtige periode daarna, waarbij iedereen eindelijk in vrijheid kon genieten.”
Lees ook: Museum van de Geest gered met ruim 900.000 euro steun vanuit de gemeente
Om de 80 jaar vrijheid en de tentoonstelling voort te zetten in het reguliere museum is volgens curator Tom Theeuwen de ‘Route naar Vrijheid’ toegevoegd. “Tijdens de route krijg je bepaalde objecten te zien en stellen wij de vraag wat vrijheid nou precies is”, legt Theeuwen uit. “Zo laten we mensen nadenken over het concept vrijheid.”
Tekst loopt door onder de video.
Het Museum van de Geest belandde vorig jaar in een financiële crisis en kon ternauwernood openblijven door onder meer steun vanuit de gemeente. “Het gaat nu de goede kant op”, zegt Valk. “We zijn vorig jaar door veel mensen geholpen en hebben veel partners achter ons gekregen. Daarom zijn we met frisse moed begonnen.”
‘We zijn er nog niet’
Maar het museum is nog altijd op zoek naar nieuwe sponsoren. “Want we zijn er nog niet”, geeft Valk aan. “We hebben echt nog extra middelen nodig om structureel te kunnen overleven. Daar zijn we hard naar op zoek. Maar we zitten met elkaar wel op de goede weg. En per 1 mei krijgen we een nieuwe nieuwe directeur, Marije Kool, en daar zijn we ontzettend trots op.”
Lees ook: Nieuwe directeur Museum van de Geest: ‘Ik ben overtuigd van de relevantie’