• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
    Zoektocht naar vermiste persoon bij Molenplas hervat met onderwaterteam

    Zoektocht naar vermiste persoon bij Molenplas hervat met onderwaterteam

    Van kritiek op het bier naar een eigen stage: zo ontstond de Veteranenbar op het Veerplas Festival

    Zandvoort wil nieuw evenement en zoekt organisator: ‘Sport op het strand zou leuk zijn’

    Van 500 woningen tot een opvolger voor de Formule 1: dit zijn de plannen van de nieuwe coalitie in Zandvoort

    Spaarne Gasthuis start met digitale medicatiecontrole op operatiekamer

    Informateurs zien ‘historische kans’ voor brede coalitie van grote én lokale partijen in Bloemendaal

    Nieuwe coalitie Heemstede zet in op woningbouw, asielopvang en nieuw zwembad

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    Blijft Telstar in de Eredivisie? Volg morgen de speciale live-uitzending op Haarlem105

    Blijft Telstar in de Eredivisie? Volg morgen de speciale live-uitzending op Haarlem105

    Telstar-directeur Leon Annokkée blikt terug op promotiejaar: ‘Iedereen wilde dat we er goed op zouden staan’

    Telstar strijdt komende weken voor behoud plek Eredivisie: ‘Je moet een beetje geluk hebben’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Nu al tienduizenden mensen in Zandvoort, burgemeester Moolenburgh in zijn nopjes: “We zijn een klein dorp maar met een enorme uitstraling”

    Weekendtickets laatste Dutch Grand Prix in Zandvoort uitverkocht: ‘Vrijdag gaat ook snel’

    Inbreker op heterdaad betrapt in Bloemendaal

    Inbreker op heterdaad betrapt in Bloemendaal

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media

    Van kritiek op het bier naar een eigen stage: zo ontstond de Veteranenbar op het Veerplas Festival

    Van kunstproject tot stadsfestival: Haarlem viert 100 jaar Marilyn Monroe

    Nieuwe voorzitter Bevrijdingspop ziet grote uitdagingen: ‘Als je een slecht jaar hebt, kan festival wankelen’

    Nieuwe voorzitter Bevrijdingspop ziet grote uitdagingen: ‘Als je een slecht jaar hebt, kan festival wankelen’

    Libris-winnaar Bert Natter zaterdag in boekhandel Blokker: ‘Iedereen in het boek vreest voor zijn leven’

    Libris-winnaar Bert Natter zaterdag in boekhandel Blokker: ‘Iedereen in het boek vreest voor zijn leven’

    Pim van Strien nieuwe voorzitter Bevrijdingspop: ‘Mooie en eervolle uitdaging’

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

    Benefietfeest Club Luna steunt weeshuis en school in Kenia

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video

    Van kritiek op het bier naar een eigen stage: zo ontstond de Veteranenbar op het Veerplas Festival

    Jazz or No

    Jazz or No 12.17 ( 07-06-2026 )

    Hong Kong Calling

    Hong Kong Calling (06-06-2026)

    Omwonenden geïnformeerd over plannen voor asielopvang in Vogelenzang

    De Muggenbult #21 – Altijd bereikbaar, zelden verbonden

    De Muggenbult #29 – Het openbare vervoer

    Toestemming van Marjolein Lohmann

    Aftrap Special Olympics volgend weekend in Haarlem: ‘Het is meer dan alleen sport’

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Heemstede

Uitgaven Heemstede rijzen de pan uit: gemeente moet bezuinigen of op zoek naar extra inkomsten

Door Ton de Groot
15 oktober 2023 - Updated on 16 oktober 2023
Alleen winkels op begane grond en eerste etage V&D pand

Raadhuis Heemstede - Haarlem105 / Daan van Boerdonk

Heemstede moet het komende jaar fors meer geld uitgeven, blijkt uit de begroting van 2024. Dat komt vooral door de sterke vergrijzing in de gemeente. Heemstede krijgt volgend jaar 44 miljoen euro van het Rijk, dat is 4 miljoen meer dan dit jaar. De inwoners van Heemstede brengen nog eens ruim 38 miljoen in het laatje. Toch blijft er geen geld over, hoe dat kan vertelt wethouder Arianne de Wit in het radioprogramma Haarlem Vandaag op Haarlem105.

Bloemendaal en Heemstede hebben het hoogste vergrijzingspercentage in de regio, blijkt uit het onderzoek ‘Regiobeeld Kennemerland plus Haarlemmermeer‘. De gemeenten worden daarin onderling vergeleken aan de hand van het aantal 70-plussers ten opzichte van het aantal 20 tot 69-jarigen. “Dan zitten wij al op veertig procent, dan kan je dus zien dat we van daaruit heel erg gaan vergrijzen”, legt de wethouder uit.

Luister hieronder het hele esprek met wethouder Arianne de Wit terug. Tekst gaat verder onder het fragment.

 

Van de 82 miljoen euro gaat  28 miljoen naar het Sociaal Domein, zoals uitkeringen, gezondheidszorg en passende ondersteuning van de Wmo. Niet alle zorgkosten komen op het bord van de gemeente, verduidelijkt De Wit, “Wij betalen niet de huisartsenzorg maar zijn wel verantwoordelijk voor bijvoorbeeld jeugdgezondheidszorg en mentale gezondheid. Dat zijn allemaal wel onderdelen die door de gemeente betaald moeten worden.” In de coronaperiode bijvoorbeeld hebben met name jongeren een behoorlijke klap gekregen, dat heeft gevolgen voor het budget voor mentale gezondheidszorg.

Heemstede probeert mensen zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Om dat mogelijk te maken wordt veel geld uitgegeven aan passende ondersteuning zoals trapliften, aanpassen van douches en dat soort zaken. “Maar dat betekent ook dat sommige mensen heel lang alleen wonen en eigenlijk op een hele dag niemand meer spreken”,  waarschuwt de wethouder. Er wordt gezocht naar manieren om mensen weer te activeren om naar buiten te gaan en anderen te ontmoeten.

Een andere belangrijke taak die aandacht vraagt is opvang. Heemstede vangt al langer statushouders op die in de samenleving worden opgenomen, maar ook vluchtelingen uit Oekraïne. De gemeente heeft ook een taakstelling voor het opvangen van asielzoekers. “Voor de gemeente Heemstede met negen vierkante kilometer een pittige opdracht om op een goede manier uit te voeren”, constateert De Wit

Toekomst plannen

Heemstede is een prachtige gemeente met een heel hoog voorzieningenniveau, vertelt de wethouder. “Dat willen we in ieder geval op peil houden.” Maar Heemstede wil ook investeren in de toekomst. “Dus moet je nadenken over hoe we een klimaatbestendig dorp  worden. Hoe gaan we dat doen met warmtetransitie en het opwekken van zonne-energie?”

Ook wordt aandacht besteed aan veilig wonen, werken en leven. Om invulling te geven aan aan de woonopgave wordt nagedacht over inbreiden op bestaande locaties of bouwen op extra locaties, zegt wethouder De Wit op Haarlem105.

Heemstede gaat de basisscholen aanpakken. Het worden allemaal frisse scholen, zegt ze. “Waar kinderen in een gezonde leefomgeving les krijgen. Sommige scholen zullen worden afgebroken en opnieuw gebouwd, anderen worden verbouwd.”

Ook wil de gemeente de maximumsnelheid op veel wegen verlagen naar 30 kilometer per uur. Dat gaat geld kosten, naast het onderhoud van wegen, bruggen en de kosten voor materialen en mankracht stijgen ook hard. 

Er is dus veel geld nodig. Als de begroting daar onvoldoende ruimte voor biedt zijn er twee mogelijkheden: bezuinigen of meer inkomsten genereren.

Bezuinigen

Er is een korte slag gemaakt om te inventariseren waar bezuinigd kan worden zonder de doelstellingen in de weg te zitten. Dat levert te weinig op, geeft De Wit aan. Ze heeft met de Raad afgesproken dat het college volgend voorjaar met een wat groter plan komt. Daarin zal duidelijk worden wat de verschillende knoppen zijn waar je aan kan draaien om echt geld te gaan bezuinigen en ook om afweging te maken of dat wel wenselijk is.

Inkomsten genereren

Ondertussen wordt er ook nagedacht over extra inkomsten voor de gemeente, zoals het invoeren van toeristenbelasting. “Dat is best een lastige maar we hebben nu helemaal niets dus wellicht dat we daar toch wel iets kunnen gaan ophalen”, kan De Wit zich voorstellen.

De Onroerende Zaakbelasting (OZB) wordt met 50 euro verhoogd, dat levert 1 miljoen euro op. “In Heemstede hebben we een ongelofelijk laag tarief. Onze WOZ-waarde van de huizen is hoog maar het tarief dat mensen betalen is heel laag. Als je dat vergelijkt met bijvoorbeeld Bloemendaal is wonen in Bloemendaal veel duurder. Dus misschien moeten we toch ook kijken naar een landelijk gemiddelde of misschien meer naar het Bloemendaals gemiddelde”, stelt de wethouder voor.

Zij concludeert, “Het is een behoorlijk complexe puzzel die we met elkaar moeten leggen en waar we ook gewoon keuzes moeten maken. Wat is het voorzieningenniveau dat we graag willen hebben en wat ben je bereid daarvoor te betalen. Dat is het gesprek dat wij met de Raad moeten voeren maar ook met de inwoners.”

Inspraak

De begrotingsbehandeling is op 2 november en de Kadernota wordt in juli 2024 besproken. In de tussenliggende periode kunnen de gesprekken met de Raad en de inwoners plaatsvinden. De wethouder vindt die gesprekken in de verschillende buurten belangrijk, “misschien houden wij dingen in stand die zij helemaal niet nodig vinden of waarderen ze juist enorm wat wij aan het doen zijn.”

Dit delen:

  • Delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Deel op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Deel op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Delen op LinkedIn (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Afdrukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Deel op Pinterest (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • E-mail een link naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Deel op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Delen op telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Zoektocht naar vermiste persoon bij Molenplas hervat met onderwaterteam

Zoektocht naar vermiste persoon bij Molenplas hervat met onderwaterteam

Door Noémi Prent
10 juni 2026

De zoektocht naar een vermiste persoon bij de Molenplas in Haarlem is vanochtend hervat. De persoon is ondanks een grootschalige...

Van kritiek op het bier naar een eigen stage: zo ontstond de Veteranenbar op het Veerplas Festival

Door Maurice Blaauw
9 juni 2026

Terwijl op het terrein rond de Veerplas de laatste voorbereidingen voor de achtste editie van het Veerplas Festival in volle...

Zandvoort wil nieuw evenement en zoekt organisator: ‘Sport op het strand zou leuk zijn’

Van 500 woningen tot een opvolger voor de Formule 1: dit zijn de plannen van de nieuwe coalitie in Zandvoort

Door Noémi Prent
9 juni 2026

De nieuwe coalitie van Ouderenpartij Zandvoort (OPZ), Jong Zandvoort en VVD wil de komende vier jaar inzetten op meer woningen...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Zoektocht naar vermiste persoon bij Molenplas hervat met onderwaterteam

Zoektocht naar vermiste persoon bij Molenplas hervat met onderwaterteam

10 juni 2026

Van kritiek op het bier naar een eigen stage: zo ontstond de Veteranenbar op het Veerplas Festival

9 juni 2026
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!