• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio

    Volt waagt straks nieuwe poging bij raadsverkiezingen in Haarlem: ‘Denk dat zetel er wel in zit’

    Gemeente Haarlem zet rem op extra geld voor Kerstmarkt 2026

    Houtfestival trekt ruim twintigduizend bezoekers, toch bijven er zorgen over de toekomst

    Voortbestaan Houtfestival bedreigd na stopzetten subsidie: ‘Loze belofte van burgemeester’

    Haarlemse scholen doen mee aan Paarse Vrijdag

    Paarse Vrijdag op middelbare scholen in de regio: ‘Zouden er elke dag bij stil moeten staan’

    Kerstmarkt Haarlem weer van start: ‘Dit organiseren is het mooiste dat er is’

    Wilders: “Een ezel stoot zich geen twee keer aan dezelfde steen, Zandvoort wel tien keer”

    Marco Deen reageert op zijn ‘prominente positie’ op kieslijst PVV Zandvoort: ‘Wat als-vragen zijn ingewikkeld’

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

    Vernieuwde Haarlemse ijsbaan biedt kansen voor onbekendere sporten

    EDO_Voetbal_in_Haarlem

    EDO wint topper bij Reiger Boys

    F1-weekend Zandvoort rustig verlopen: ‘Recordaantal reizigers vervoerd’

    NS voorbereid op druk F1-weekend: ‘We verwachten 50.000 reizigers per dag’

    NS voorbereid op druk F1-weekend: ‘We verwachten 50.000 reizigers per dag’

    Zandvoort maakt zich op voor F1: ‘In september is het weer lekker rustig’

    Evaluatierapport Formule 1: verspreiding bezoekers in Zandvoort moet dit jaar beter

    Doorlaatpassen F1-weekend kunnen vanaf volgende week worden aangevraagd

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
    Houtfestival trekt ruim twintigduizend bezoekers, toch bijven er zorgen over de toekomst

    Voortbestaan Houtfestival bedreigd na stopzetten subsidie: ‘Loze belofte van burgemeester’

    Organisatie Kerstnachtzang stopt na 50 jaar op het Nieuwe Kerksplein: ‘Niemand wil het overnemen’

    Organisatie Kerstnachtzang stopt na 50 jaar op het Nieuwe Kerksplein: ‘Niemand wil het overnemen’

    Theater De Krocht opent in januari na grote renovatie: ‘Een historisch moment’

    Theater De Krocht opent in januari na grote renovatie: ‘Een historisch moment’

    Nieuwe realityserie De Huiskamer van Oost start zondag op Haarlem105

    Recordaantal deelnemers bij Haarlemse Lichtjeswandeling

    Renovatie Bakenessertoren bekroond met Haarlemse architectuurprijs

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video

    Volt waagt straks nieuwe poging bij raadsverkiezingen in Haarlem: ‘Denk dat zetel er wel in zit’

    105WeekendMIX 14-06-2025

    105WeekendMIX 06-12-2025

    Een kijkje in het Raadhuis van Zandvoort: ‘Monument moeten we in ere herstellen’

    Een kijkje in het Raadhuis van Zandvoort: ‘Monument moeten we in ere herstellen’

    Italiaanse keuken op de Werelderfgoedlijst, volgt de Hollandse stamppot?

    Tijdelijk Dinopark voor 2 jaar in Zandvoort: ‘Verwachten jaarlijks z’n 65.000 bezoekers’

    Theater De Krocht opent in januari na grote renovatie: ‘Een historisch moment’

    Theater De Krocht opent in januari na grote renovatie: ‘Een historisch moment’

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Cultuur & Media

Zinderend zondagmiddagconcert in de Groenmarktkerk met ‘stiekemerds’ in het publiek

Jaarlijks concert Haarlems Symfonisch Blaasorkest

Door Mireille Doveren
28 juni 2022 - Updated on 30 juni 2022
Zinderend zondagmiddagconcert in de Groenmarktkerk met ‘stiekemerds’ in het publiek

Haarlems Symfonisch Blaasorkest foto Mireille Doveren

Afgelopen zondag was het jaarlijkse concert van het Haarlems Symfonisch Blaasorkest in de Groenmarktkerk. Een concert met een extra feestelijk tintje, zo zou blijken. Verslaggever Mireille Doveren was erbij.

Na de Ouverture für harmoniemusik van Felix Mendelssohn speelt soliste Esther van der Ploeg het Concerto voor Oboe d’amore van Johann Sebastian Bach. De Oboe d’Amore, ook wel liefdeshobo genoemd, lijkt veel op de hobo maar is iets groter en heeft een diepere klank. 

ADVERTENTIE

Er worden twee delen uit dit concert gespeeld, Largetto en Allegro. Esther ontvangt een staande ovatie na haar passievolle vertolking van dit oorspronkelijk voor Oboe d’Amore en (strijk)orkest gecomponeerde concert uit ongeveer 1720. Het is gearrangeerd voor blaasorkest door de dirigent van het orkest, Misha Sporck. Helaas moet hij verstek laten gaan wegens ziekte. Zijn vervanger is Rolf Hoogenberg. 

Onedin Line

Hierna speelt het orkest het Adagio uit het ballet ‘Spartacus en Phrygia’ van Aram Khatchatrian. Dit prachtige melodische stuk werd later ook gebruikt voor de televisieserie The Onedin Line.

Als laatste stuk voor de pauze worden delen uit West side Story gespeeld; ‘Maria’ en ‘I feel pretty’ van Leonard Bernstein in een arrangement van John F. Pala. Het is hierbij moeilijk om stil in de kerkbank te blijven zitten.

Ad Hop eervol onderscheiden

Dan gebeurt er iets bijzonders. De burgemeester van Heemstede, Astrid Nienhuis stapt het podium op en neemt het woord. Zij roept de heer Ad Hop (90), klarinettist van het orkest naar voren. “Viel het u niet op hoeveel familieleden op de eerste rij zitten?”, vraagt ze. “Nou, daar verbaasde ik me al over”, zegt Ad.

Na lovende woorden van Nienhuis over onder andere zijn vrijwilligerswerk als secretaris van het HASBO van 1990 tot 2003 en vele andere bijdragen aan de gemeenschap ontvangt Adrianus Gerardus Hop de onderscheiding als Lid van de Orde van Oranje Nassau. Hop is duidelijk overvallen door deze bijzonder eervolle onderscheiding. “Jullie zijn allemaal stiekemerds!” spreekt hij zijn familieleden toe. “Ik zal deze koninklijke onderscheiding met trots dragen en ik ben er bijzonder blij mee!” 

Mozart en Shakespeare

Als de kelen van de orkestleden en het publiek gesmeerd zijn wordt het programma vervolgd met ‘Romeo en Juliet’ van Peter Iljits Tsjaikovski. Dit stuk heeft de vorm van een fantasie-ouverture maar het is eigenlijk een symfonisch gedicht. Tjaikovski was een groot bewonderaar van Mozart en hij had grote belangstelling voor de werken van Shakespeare. Op aanraden van zijn leermeester en collega Balakirev schreef de Russische componist het stuk ‘Romeo en Juliet’. De amoureuze ontwikkeling van de twee geliefden wordt nogal gehinderd doordat ze uit twee verschillende families komen, die voortdurend met elkaar in onmin leven. Uiteindelijk loopt het niet goed af en kost het hun beider leven. Deze dramatische ontwikkeling is goed te horen in de muziek. Het donkere begin is een vooruitblik naar het noodlot. Hele drukke en snelle passages wijzen op de twee ruziemakende families. Het prachtige lyrische liefdesthema wordt in de muziekwereld zeer gewaardeerd. Zo ook door de concertbezoekers in de Groenmarktkerk.

Soliste op hobo, Esther van der Ploeg

Vervolgens speelt soliste Esther van der Ploeg voor de tweede keer deze middag met het HASBO. Concerto in A klein, deel 1 van Ralph Vaughan Williams in een arrangement van Ron Daelemans. Dit bijzonder romantische werk doet Esther van der Ploeg werkelijk prachtig klinken op haar hobo. De zeer snelle loopjes en fraseringen lijken haar moeiteloos af te gaan. Het samenspel met het orkest is ook goed hoorbaar én zichtbaar in het plezier van het samen mooie muziek maken.

Hierop volgen twee delen uit West Side Story: ‘One hand, One heart’ en ‘Cool’. Deze stukken worden met verve en swingend gespeeld door het orkest. 

Liefdeslied

Het slotstuk is ‘Chansons d’amour’ van W. Shanklin. Het is een liefdeslied dat voor het eerst werd uitgebracht in 1958 in de Verenigde Staten door het echtpaar Art en Dotty Todd. Het nummer kreeg meteen groot succes. In Europa werd het nummer vooral bekend in 1976, nadat het opnieuw werd uitgebracht door de bekende zanggroep The Manhattan Transfer. In veel Europese landen bereikte het de top tien van populaire songs. De aantrekkelijke bewerking voor blaasorkest is van de hand van componist en arrangeur Johan de Mey. Het wordt wederom swingend en ritmisch uitgevoerd. Het enthousiaste publiek geeft het HASBO een daverend applaus met een staande ovatie.

Dit delen:

  • Klik om te delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om op Pinterest te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Volt waagt straks nieuwe poging bij raadsverkiezingen in Haarlem: ‘Denk dat zetel er wel in zit’

Door Noémi Prent
12 december 2025

Volt doet bij de komende gemeenteraadsverkiezingen opnieuw een poging om in de Haarlemse raad te komen. In 2022 blies de...

Gemeente Haarlem zet rem op extra geld voor Kerstmarkt 2026

Door Noémi Prent
12 december 2025

De gemeente Haarlem gaat niet mee in het verzoek om extra geld voor de Kerstmarkt in 2026. Een verhoging van...

Houtfestival trekt ruim twintigduizend bezoekers, toch bijven er zorgen over de toekomst

Voortbestaan Houtfestival bedreigd na stopzetten subsidie: ‘Loze belofte van burgemeester’

Door Redactie
12 december 2025

Na veertig jaar dreigt het Houtfestival in het water te vallen nadat de gemeente besloot de benodigde subsidie in te...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Volt waagt straks nieuwe poging bij raadsverkiezingen in Haarlem: ‘Denk dat zetel er wel in zit’

12 december 2025

Gemeente Haarlem zet rem op extra geld voor Kerstmarkt 2026

12 december 2025
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!