De landelijke politiek roert zich vandaag over het abortusrecht. De BBB en SGP hebben onder meer een voorstel ingediend voor de registratie van abortusmotieven. Abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede toont zich kritisch over de plannen van de partijen.
De Tweede Kamer stemt in totaal over drie politieke moties die invloed hebben op de huidige abortuszorg. “Deze moties laten zien hoe wankel het recht is voor vrouwen om over hun eigen leven te beschikken. In andere landen zien we hoe de conservatieve wind aan alle kanten hieraan tornt”, reageert Raïna Brethouwer, abortusarts bij de Bloemenhovekliniek. “Hopelijk zijn er genoeg partijen in de kamer die inzien dat dit recht beschermd dient te worden.”
“Door factoren en motieven voor abortus te laten registreren, kunnen we betere hulp bieden aan onbedoeld zwangere vrouwen en hun ongeboren kind”
Chris Stoffer, fractievoorzitter landelijke SGP
Zo stellen BBB en SGP voor om de afwegingen voor een abortus straks verplicht te registreren. “Het klinkt of dit is om de vrouw te kunnen helpen, maar we weten allemaal dat het erop neerkomt dat de vrouw zich moet verantwoorden”, stelt Brethouwer. Volgens haar begint het op meer landen in de wereld met dit soort ‘onopvallende stappen’. “Ook werkt het erg stigmatiserend, de vrouw moet zich steeds verantwoorden. Met andere woorden: het zou zeer kwalijk zijn als dit aangenomen wordt en het tornt aan de rechten van de vrouw.”
Chris Stoffer, fractievoorzitter van de landelijke SGP ziet het anders.”De abortuscijfers zijn de afgelopen jaren pijlsnel gestegen. Een verklaring hiervoor ontbreekt”, zegt hij tegen Haarlem105. “Door factoren en motieven voor abortus te laten registreren, kunnen we betere hulp bieden aan onbedoeld zwangere vrouwen en hun ongeboren kind.”
‘Moe en kwaad’
De Haarlemse Ruth Nelemaat is er ‘moe en kwaad van’. Al in de jaren zeventig demonstreerde ze tegen de mogelijke sluiting van Bloemenhove. Ook pleitte ze een aantal jaar geleden voor een apart demonstratievak op flinke afstand van de kliniek, om bezoekers beter te beschermen. “Op dit moment hebben de plannen nog geen consequenties voor de vrouwen die in Heemstede naar de abortuskliniek gaan”, denkt Nelemaat.
De kans dat de moties worden aangenomen is klein volgens haar. “Maar dat laat onverlet dat ik me heel veel zorgen maak. Abortus staat nog steeds in het wetboek van strafrecht, dat is te gek voor woorden. Het zwaard van Damocles blijft altijd boven de vrije keuze voor abortus hangen.”
Anti-abortus demonstraties
Vanessa Storm, VVD raadslid in Heemstede, hoopt en verwacht dat de moties niet worden aangenomen. “Abortus is al heel moeilijk om te besluiten, daar wil je geen belemmeringen bij opwerpen”, reageert ze. Vorig jaar initieerde ze samen met GroenLinks een motie tegen de versoepeling van de demonstratiemogelijkheden bij de abortuskliniek Bloemenhove, die door de hele raad werd gesteund. “Ik denk niet dat er nu meer gedemonstreerd wordt door de landelijke ontwikkelingen, maar het is niet goed als er anti-abortus-bewegingen in het nieuws zijn.” Ook zij verwacht dat de moties stranden. “Individuele gemeenten hoeven hier nog niet op vooruit lopen. Het is even afwachten”, concludeert het raadslid.