• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
    Explosie bij woning in Schalkwijk: politie zoekt getuigen

    Fatbike gestolen bij beroving in Heemstede, politie zoekt getuigen

    Afscheid van Haarlemse wethouder Floor Roduner: ‘Het is wel even afkicken’

    Queer Vibes Radio live vanaf Pride Haarlem op Haarlem105

    Haarlem scherpt LHBTI+-aanpak aan: ‘De haat tegen deze gemeenschap behoort niet tot het verleden’

    Bewoners vragen met wandeling aandacht voor vluchtelingenopvang in Heemstede: ‘Er moet wat gebeuren’

    Bewoners vragen met wandeling aandacht voor vluchtelingenopvang in Heemstede: ‘Er moet wat gebeuren’

    Zandvoort treft extra maatregelen voor druk strandweekend

    Partijen blijven lijnrecht tegenover elkaar staan over mislukte brede coalitie Bloemendaal

    Partijen blijven lijnrecht tegenover elkaar staan over mislukte brede coalitie Bloemendaal

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    Extra maatregelen tegen hitte tijdens jubileumeditie van de Grachtenloop

    Extra maatregelen tegen hitte tijdens jubileumeditie van de Grachtenloop

    Blijft Telstar in de Eredivisie? Volg morgen de speciale live-uitzending op Haarlem105

    Blijft Telstar in de Eredivisie? Volg morgen de speciale live-uitzending op Haarlem105

    Telstar-directeur Leon Annokkée blikt terug op promotiejaar: ‘Iedereen wilde dat we er goed op zouden staan’

    Telstar strijdt komende weken voor behoud plek Eredivisie: ‘Je moet een beetje geluk hebben’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Haarlemse rugbyclub genomineerd voor Sportaccommodatie 2026: ‘Helemaal van het gas af’

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Zeepkistenrace ook dit jaar op de agenda in aanloop naar laatste Dutch Grand Prix

    Nu al tienduizenden mensen in Zandvoort, burgemeester Moolenburgh in zijn nopjes: “We zijn een klein dorp maar met een enorme uitstraling”

    Weekendtickets laatste Dutch Grand Prix in Zandvoort uitverkocht: ‘Vrijdag gaat ook snel’

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
    Extra maatregelen tegen hitte tijdens jubileumeditie van de Grachtenloop

    Extra maatregelen tegen hitte tijdens jubileumeditie van de Grachtenloop

    Veerplas Festival

    Haarlem105 vandaag de hele dag live vanaf Veerplas Festival

    Haarlem trekt 15.000 euro uit voor nachtcultuur voor jongeren onder 18: ‘Weinig initiatieven’

    Van kritiek op het bier naar een eigen stage: zo ontstond de Veteranenbar op het Veerplas Festival

    Van kunstproject tot stadsfestival: Haarlem viert 100 jaar Marilyn Monroe

    Nieuwe voorzitter Bevrijdingspop ziet grote uitdagingen: ‘Als je een slecht jaar hebt, kan festival wankelen’

    Nieuwe voorzitter Bevrijdingspop ziet grote uitdagingen: ‘Als je een slecht jaar hebt, kan festival wankelen’

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video

    Afscheid van Haarlemse wethouder Floor Roduner: ‘Het is wel even afkicken’

    Jazz or No

    Jazz or No 12.19 (21-06-2026)

    Hong Kong Calling

    Hong Kong Calling 21-06-2026

    Luister terug: Veilig Thuis waarschuwt voor spanningen en huiselijk geweld tijdens WK

    Oranjegevoel Spaarndam nog ver te zoeken: “Nog nooit zo weinig oranje in de straten”

    Luister terug: Verslaggever Rypke Bakker over Oranje, duizenden fans en de WK-sfeer in de VS

    Partijen blijven lijnrecht tegenover elkaar staan over mislukte brede coalitie Bloemendaal

    Partijen blijven lijnrecht tegenover elkaar staan over mislukte brede coalitie Bloemendaal

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Bloemendaal

Natuurbeschermer Rory Young moest zijn strijd voor de olifanten met zijn leven bekopen

Bennebroeker doodgeschoten in Burkina Faso tijdens actie tegen stroperij

Door Redactie
29 juni 2021 - Updated on 30 juni 2021
Natuurbeschermer Rory Young moest zijn strijd voor de olifanten met zijn leven bekopen

Foto: Chengeta Wildlife

Bennebroek rouwt om het overlijden van één van de helden uit het dorp. De van oorsprong Ierse Rory Young is onlangs in het Afrikaanse Burkina Faso doodgeschoten tijdens één van zijn acties tegen stropers. Stichting Chengeta Wildlife zal het voortaan zonder zijn grondlegger moeten doen en daarom vond er vandaag een sponsorloop in het dorp plaats. Want het goede werk van Rory moet worden voortgezet, vinden de Bennebroekers.

Rory was in april met twee Spaanse journalisten in Burkina Faso om een documentaire te maken over zijn werk in Afrika. Ze kwamen in een hinderlaag terecht en werden beschoten door leden van een terroristische groepering. Zowel Rory als de twee Spanjaarden overleefden de kogelregen niet. Een enorme schok ging er door Bennebroek, toen het nieuws over zijn overlijden bekend werd. Hij werd slechts 48 jaar en laat een vrouw, dochter en zoon achter.

Aidan, de zoon van Rory, zit in groep 8 van basisschool De Franciscus. De juffen, meesters en leerlingen proberen hem op allerlei manieren te steunen in deze moeilijke tijd. Daarom rennen ze vandaag rondjes op een grasveld naast de school om zoveel mogelijk geld op te halen voor de stichting van zijn vader.

 

Rory zette zich jarenlang in Afrika in om bedreigde wilde dieren te beschermen en zocht daarbij de steun van de lokale gemeenschappen. In Mali, de Centraal Afrikaanse Republiek, Burkina Faso, overal probeerde hij vooral olifanten te beschermen tegen het geweld van de stropers, die op het ivoor uit waren. “Met zijn stichting Chengeta Wildlife trainde hij rangers om stropers op te kunnen pakken”, vertelt zijn dochter Astrid. En dat lukte Rory maar al te vaak. Tientallen, misschien wel honderden stropers, kon hij aan de lokale politie overdragen.

Niet bang

Lief, zorgzaam, een bloedfanatieke sporter en voor de duvel niet bang. Dat was Rory, als je Bennebroekers over hem hoort praten. Zijn gezin hier en de dieren in Afrika betekenden alles voor hem. “Hij was altijd bezig met dieren. Hij wist alles van ze en had alles voor ze over. Zijn enige doel was om de wereld gewoon een beetje beter te maken”, vertelt Astrid.

Iemand die Rory van dichtbij meemaakte in Afrika, is zijn dorpsgenoot en beste vriend Erik Groenendijk. Ze woonden bij elkaar in de buurt, leerden elkaar in 2017 kennen en al snel groeide een hechte vriendschap. “We hadden beiden een defensie-achtergrond en waren al heel snel ‘friends for live’.”

Groenendijk traint honden om onder meer explosieven op te kunnen sporen. Zijn kennis en kunde kwamen Rory goed van pas bij zijn strijd tegen de stropers in Afrika. En dus gingen de twee al snel samen op pad, in de gevaarlijkste gebieden ter wereld. Ze kwamen zelfs een keer samen met hun konvooi onder vuur te liggen. “Als je dat meemaakt, bouw je zo’n sterke band op. Waar mensen er normaal dertig jaar over doen om een vriendschap op te bouwen, deden wij dat in een paar maanden tijd.”

’85 stropers in twee weken tijd’

“Rory was ook gewoon vaak in Bennebroek. Hij was ontzettend sportief. Tussen kerst en oudjaar zijn we nog samen een rondje Ringvaart gaan fietsen in de snijdende kou. Hij was ook superintelligent. Hij onthield alles, wist alles van Afrikaanse stammen. Hij wist daar zo goed mee samen te werken dat hij ook heel veel informatie loskreeg over waar zich stropers konden bevinden. In Malawi had hij bijvoorbeeld binnen twee weken tijd 85 stropers gepakt.”

Dat zijn werk niet zonder gevaar was, besefte Rory zich al te goed. “Hij zocht nooit het gevaar op, wist precies wat hij deed”, vertelt Erik. Toen hij nog in Zimbabwe woonde kreeg Rory met ernstige dreigementen te maken en is hij met zijn gezin naar Bennebroek verhuisd. Maar zijn strijd opgeven, dat nooit.

Een onvervangbare ‘legend’

Ook voor Erik komt de klap enorm hard aan als hij hoort dat zijn allerbeste vriend om het leven is gekomen in Burkina Faso. “Iedereen is vervangbaar, zeggen ze wel eens. Maar bij Rory is dat niet het geval. Voor zijn werk was hij echt een ‘legend’, daar is geen tweede van.”

Wat hij van Rory geleerd heeft? “Vooral dat je de mens en de natuur samen moet brengen. Mensen zeggen wel eens van ‘die stropers moet je gewoon doodschieten’, maar zo werkt het dus niet. Rory zag dat dat ook arme mensen waren, die niet anders konden, geef ze eens ongelijk.”

De mens de grote waarde van de natuur laten inzien en hopen dat die zo in stand kan blijven worden gehouden. Dat was Rory zijn doel en zijn stichting hoopt die gedachte nog jarenlang over te kunnen brengen op het Afrikaanse continent. Met het bijeengebrachte sponsorgeld van de Bennebroekse basisscholieren moet dat voorlopig zeker lukken.

Dit delen:

  • Delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Deel op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Deel op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Delen op LinkedIn (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Afdrukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Deel op Pinterest (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • E-mail een link naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Deel op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Delen op telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Explosie bij woning in Schalkwijk: politie zoekt getuigen

Fatbike gestolen bij beroving in Heemstede, politie zoekt getuigen

Door Kimberley Luske
22 juni 2026

De politie is op zoek naar getuigen van een gewelddadige beroving op de Leidsevaartweg in Heemstede gisteravond rond 21.30 uur....

Afscheid van Haarlemse wethouder Floor Roduner: ‘Het is wel even afkicken’

Door Noémi Prent
22 juni 2026

Na ruim acht jaar als wethouder neemt Floor Roduner afscheid van het Haarlemse stadsbestuur. Donderdagavond werd het nieuwe college geïnstalleerd...

Queer Vibes Radio live vanaf Pride Haarlem op Haarlem105

Haarlem scherpt LHBTI+-aanpak aan: ‘De haat tegen deze gemeenschap behoort niet tot het verleden’

Door Noémi Prent
21 juni 2026

De gemeente Haarlem werkt aan een aangescherpt plan om de veiligheid van de LHBTI+-gemeenschap te verbeteren. Eerder maakte de gemeenteraad...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Explosie bij woning in Schalkwijk: politie zoekt getuigen

Fatbike gestolen bij beroving in Heemstede, politie zoekt getuigen

22 juni 2026

Afscheid van Haarlemse wethouder Floor Roduner: ‘Het is wel even afkicken’

22 juni 2026
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!